| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Prawo do odliczenia akcyzy przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego

Prawo do odliczenia akcyzy przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego

Dokonaliśmy w lipcu nabycia wewnątrzwspólnotowego środków higienicznych, które są uznawane za wyroby akcyzowe niezharmonizowane. Zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy z przyczyn organizacyjnych (wewnętrznych) firmy dokonaliśmy 16 sierpnia, przy czym potwierdzenie zarejestrowania firmy uzyskaliśmy z urzędu 19 sierpnia. Czy w tej sytuacji nie mamy prawa do obniżenia kwoty akcyzy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu tych wyrobów?

Podatek akcyzowy: Podatnik, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego po dokonaniu pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, ma prawo do obniżenia akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.
Ustawodawca nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego, przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowaniu natomiast podlega między innymi wewnątrzwspólnotowa dostawa i wewnątrzwspólnotowe nabycie.
Zgodnie z art. 79 podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.
Podatnicy dokonujący nabycia wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych mają prawo do odliczenia kwoty akcyzy zapłaconej przy nabyciu tych wyrobów.
Ustawa o podatku akcyzowym nie zawiera w treści żadnego przepisu, który zabrania odliczenia podatku akcyzowego przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie tego podatku. Takie samo stanowisko potwierdza Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie w piśmie z 14 marca 2005 r. (nr 441000-PA-9100I-189/04/6934/GK) w odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące podobnej sytuacji. W treści udzielonej odpowiedzi czytamy, że podatnik złożył deklarację AKC-U z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego wcześniej, aniżeli dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy. Następnie dokonał dalszej odsprzedaży zakupionego samochodu, który nie był wcześniej zarejestrowany. Naczelnik urzędu celnego odpowiedział, że chociaż firma złożyła zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego po wykonaniu pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym samochodu.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
•  ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »