| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak przenieść koszty spedycji

Jak przenieść koszty spedycji

Firma produkcyjna jest zarejestrowana do celów VAT w Polsce. Korzysta z usług spedycyjnych i otrzymuje fakturę VAT z 22% stawką VAT. Chcąc obciążyć kontrahenta zagranicznego, który podał swój numer identyfikacyjny VAT, jaką stawkę VAT mam zastosować przy wystawieniu faktury za wykonaną usługę? Jakie muszę posiadać dokumenty, aby móc zastosować art. 28 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatek płaci nabywca usługi? Jaki należy zastosować kurs waluty do przeliczenia, jeżeli faktura wystawiona przez spedytora jest z 25 maja 2005 r., a data otrzymania faktury 2 czerwca 2005 r.?

RADA
Refakturując na nabywcę koszty spedycji, należy wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku i wykazać na niej numer identyfikacyjny nabywcy wraz z informacją, że nabywca rozlicza VAT. Prawo do wystawienia refaktury powinno wynikać z umów z kontrahentami. Do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze spedytora należy zastosować kurs waluty z dnia wystawienia faktury, jeżeli została ona wystawiona w określonym przepisami terminie.
UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że występuje tutaj następujący schemat obrotu. Polski producent w celu wysłania swoich wyrobów kontrahentowi unijnemu korzysta z usług innego polskiego podmiotu – spedytora, który dla swojej usługi stosuje podstawową stawkę VAT i wystawia fakturę VAT producentowi. Następnie producent chce – co zrozumiałe – przerzucić koszty spedycji na kontrahenta unijnego. Mamy więc do czynienia z tzw. refakturowaniem, które nie znalazło uregulowania w normach podatkowych, jest natomiast szeroko stosowane w praktyce. Polega ona na obciążaniu poniesionymi kosztami innego podmiotu bez narzucania jakiejkolwiek marży ani stosowania innych form zarabiania na takiej operacji.
Ponieważ kontrahent zagraniczny podał świadczącemu usługę (refakturującemu polskiemu producentowi) numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w swoim kraju, znajdzie tu zastosowanie norma art. 28 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usługi (refakturowanej usługi spedycyjnej) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy podany przez niego numer identyfikacyjny.
Ponieważ usługa taka jest świadczona poza terytorium Polski, nie będzie ona w ogóle obciążona podatkiem od towarów i usług jako wykonywana w innym państwie.
Jednak aby możliwy był do zastosowania przepis art. 28 ust. 6 ustawy o VAT, niezbędne jest podanie świadczącemu usługę numeru, pod którym kontrahent unijny jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium państwa, które numer ten nabywcy wydało. Z pytania wynika, że warunek ten został spełniony. Wystawiacie zatem Państwo fakturę bez stawki i kwoty podatku, podając numer identyfikacyjny nabywcy oraz informację, że podatek rozliczy nabywca usługi.
Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego wyliczonego na dzień wystawienia faktury i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski. Taki sposób przeliczania stosowany jest pod warunkiem, że faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany był do jej wystawienia.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »