| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W którym momencie zaliczyć gwarancję do kosztów uzyskania przychodu

W którym momencie zaliczyć gwarancję do kosztów uzyskania przychodu

Nasza firma wystawiła fakturę za wykonaną usługę. Do usługi tej została wykupiona gwarancja ubezpieczeniowa na okres 5 lat (gwarancja dobrego wykonania). Czy koszt gwarancji jest kosztem roku, w którym powstał przychód? Czy podlega rozliczeniu w czasie trwania gwarancji?

RADA
Koszt gwarancji ubezpieczeniowej wiąże się z przychodem z tytułu wykonanej usługi, będzie więc kosztem podatkowym w momencie poniesienia.
UZASADNIENIE
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów. Kluczowe znaczenie dla określenia momentu potrącenia ma możliwość zarachowania kosztu w danym czasie.
Pojęcie zarachowania nie zostało zdefiniowane w ustawach podatkowych. W potocznym znaczeniu wyraz „zarachować” znaczy – obliczyć, zaliczyć na poczet czegoś. Oznacza to, że brak możliwości zarachowania kosztów wystąpi, gdy koszt nie był jeszcze znany co do rodzaju i kwoty, brak było dokumentów (faktur) pozwalających obliczyć i zaksięgować (zaliczyć) ten koszt do danego roku podatkowego. Co do zasady więc koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów można potrącać w roku podatkowym, w którym przychód związany z kosztami wystąpił lub powinien wystąpić.
Przepisy podatkowe nie regulują natomiast wprost sytuacji, gdy koszt poniesiony w danym roku podatkowym dotyczy kilku następnych lat podatkowych. W prawie bilansowym stosowana jest w takim przypadku instytucja rozliczeń międzyokresowych kosztów. Sposób ujęcia podatkowego nie jest w tym przypadku do końca jasny. Część podatników zasadę prawa bilansowego stosuje w prawie podatkowym. W literaturze przedmiotu pojawiają się jednak poglądy, iż do celów podatkowych należałoby cały koszt uwzględnić w roku poniesienia.
Przepisy nie rozstrzygają wprost, w jaki sposób powinny być rozliczone koszty, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami. Kosztów tych nie można zarachować, bo nie można ustalić, że odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Tego rodzaju koszty są potrącane w roku, w którym zostały poniesione.
• art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 65; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Michał Kijowski
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK