| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W którym momencie zaliczyć gwarancję do kosztów uzyskania przychodu

W którym momencie zaliczyć gwarancję do kosztów uzyskania przychodu

Nasza firma wystawiła fakturę za wykonaną usługę. Do usługi tej została wykupiona gwarancja ubezpieczeniowa na okres 5 lat (gwarancja dobrego wykonania). Czy koszt gwarancji jest kosztem roku, w którym powstał przychód? Czy podlega rozliczeniu w czasie trwania gwarancji?

RADA
Koszt gwarancji ubezpieczeniowej wiąże się z przychodem z tytułu wykonanej usługi, będzie więc kosztem podatkowym w momencie poniesienia.
UZASADNIENIE
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów. Kluczowe znaczenie dla określenia momentu potrącenia ma możliwość zarachowania kosztu w danym czasie.
Pojęcie zarachowania nie zostało zdefiniowane w ustawach podatkowych. W potocznym znaczeniu wyraz „zarachować” znaczy – obliczyć, zaliczyć na poczet czegoś. Oznacza to, że brak możliwości zarachowania kosztów wystąpi, gdy koszt nie był jeszcze znany co do rodzaju i kwoty, brak było dokumentów (faktur) pozwalających obliczyć i zaksięgować (zaliczyć) ten koszt do danego roku podatkowego. Co do zasady więc koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów można potrącać w roku podatkowym, w którym przychód związany z kosztami wystąpił lub powinien wystąpić.
Przepisy podatkowe nie regulują natomiast wprost sytuacji, gdy koszt poniesiony w danym roku podatkowym dotyczy kilku następnych lat podatkowych. W prawie bilansowym stosowana jest w takim przypadku instytucja rozliczeń międzyokresowych kosztów. Sposób ujęcia podatkowego nie jest w tym przypadku do końca jasny. Część podatników zasadę prawa bilansowego stosuje w prawie podatkowym. W literaturze przedmiotu pojawiają się jednak poglądy, iż do celów podatkowych należałoby cały koszt uwzględnić w roku poniesienia.
Przepisy nie rozstrzygają wprost, w jaki sposób powinny być rozliczone koszty, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami. Kosztów tych nie można zarachować, bo nie można ustalić, że odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Tego rodzaju koszty są potrącane w roku, w którym zostały poniesione.
• art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 65; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Michał Kijowski
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »