| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wykorzystanie analizy wskaźnikowej przy ocenie płynności

Wykorzystanie analizy wskaźnikowej przy ocenie płynności

Jestem głównym księgowym w średniej wielkości spółce z o.o. zajmującej się produkcją wyrobów plastikowych. Moja firma od dłuższego czasu przyjęła za priorytet zachowanie płynności. W związku z tym otrzymałem polecenie, aby sporządzać zestawienia oparte na analizie wskaźnikowej i je analizować. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są optymalne wielkości dla poszczególnych wskaźników płynności?

Pierwszym wskaźnikiem jest wskaźnik ogólnej płynności. Wyraża on stosunek aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych. Tym samym określa, ile razy bieżące aktywa pokrywają bieżące zobowiązania. Im jest on wyższy, tym lepiej. Zbyt wysoki poziom może jednak wskazywać na nieefektywne wykorzystywanie wolnych zasobów majątkowych, np. utrzymywanie nadmiernych ilości niezainwestowanych środków pieniężnych. Za najbardziej bezpieczny poziom tego wskaźnika uznaje się wielkość w granicach od 1,3 do 2,0.
Drugim wskaźnikiem jest wskaźnik bieżącej płynności. Wyraża on możliwość spłaty zobowiązań na podstawie stosunkowo łatwo dostępnych składników aktywów obrotowych. Stanowi stosunek majątku obrotowego, pomniejszonego o zapasy i rozliczenia międzyokresowe czynne, do zobowiązań krótkoterminowych. Za prawidłowe uznaje się kształtowanie się tego wskaźnika na poziomie 1. Czasami jednak nawet znacznie niższy poziom wskaźnika może nie stanowić większego niebezpieczeństwa, jeżeli krótkiemu terminowi płatności należności towarzyszą odpowiednio dłuższe terminy spłaty zobowiązań.
Trzecim wskaźnikiem jest wskaźnik wypłacalności środkami pieniężnymi, który pokazuje, jaką kwotę wymagalnych zobowiązań przedsiębiorstwo jest w stanie spłacić z dostępnych na bieżąco środków pieniężnych (stosunek środków pieniężnych do zobowiązań krótkoterminowych). Wzorcowa wielkość tego wskaźnika wynosi 0,2.
Należy wyraźnie zaznaczyć, że w polskich realiach znaczna część przedsiębiorstw będzie miała kłopoty z osiągnięciem wielkości wzorcowych. Taki stan rzeczy nie musi jednak oznaczać, że firmy te są skazane na upadłość na skutek niemożności spłaty swoich zobowiązań. Można im doradzić uważne śledzenie tendencji wskaźników płynności, tzn. ich zmienności w czasie. Przykładowo, w większości przypadków mogą spać spokojnie szefowie tych firm, których wskaźniki, mimo nieoptymalnych wielkości, wykazują pozytywną tendencję w ciągu kolejnych lat.
Trzeba też podkreślić, że przeprowadzenie wyłącznie analizy wskaźnikowej nie da nigdy pewności co do rzeczywistego stanu płynności firmy. Aby taką pewność uzyskać, należy posługiwać się także innymi narzędziami oceny. W szczególności chodzi tu o sporządzanie i dokładne analizowanie rachunku przepływów pieniężnych oraz korzystanie z innych technik analitycznych, które będą omawiane w kolejnych dodatkach finansowych do „Serwisu FK”.
Adam Stolarczyk


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK