| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługa świadczona na podstawie umowy zlecenia może być dokumentowana przez zlecającego fakturą wewnętrzną

Czy usługa świadczona na podstawie umowy zlecenia może być dokumentowana przez zlecającego fakturą wewnętrzną

Jak praktycznie powinna rozliczać VAT od umów zleceń osoba fizyczna, podlegająca temu podatkowi. Czy musi się rejestrować, wystawiać faktury i składać VAT-7? Czy można rozliczać się w inny sposób - np. VAT odprowadza zleceniodawca fakturą wewnętrzną?

WAŻNE
Czynności wykonywane osobiście przez osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz te świadczenia wykonywane na podstawie umowy zlecenia, z których będzie wynikało, iż wykonywane są samodzielnie, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Pani przypadku, to na podstawie ustawy jest Pani uznana za podatnika VAT. Oznacza to w praktyce, że jeżeli nie jest Pani podatnikiem VAT z tytułu wykonywania innych czynności, tylko świadczy usługi na podstawie umowy zlecenia, to może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Ze zwolnienia można korzystać do czasu przekroczenia kwoty obrotu równowartości 10 000 euro w skali roku w przypadku podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności. Jeżeli natomiast przekroczy Pani kwotę limitu obrotu, to powstanie obowiązek dokonania rejestracji na potrzeby VAT i stanie się Pani czynnym podatnikiem tego podatku. W związku z tym będzie Pani zobowiązana do opodatkowania wykonywanych czynności i rozliczania tego podatku z urzędem skarbowym poprzez składanie comiesięcznych deklaracji VAT-7.
Niezależnie od tego, czy będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia podmiotowego, czy też nie, ciężar dokumentowania świadczonych usług będzie zawsze spoczywał na Pani jako wykonawcy usługi. Z tą jednak różnicą, że będąc podatnikiem VAT czynnym jest Pani zobowiązana dokumentować wykonywane czynności fakturą VAT, natomiast do momentu otrzymania tego statusu – rachunkiem.
W żadnym przypadku nie jest możliwe dokumentowanie świadczonych przez Panią usług fakturą wewnętrzną przez usługobiorcę i rozliczanie przez niego podatku od tego świadczenia. Takiej sytuacji przepisy o VAT nie dopuszczają. Wprawdzie w niektórych przypadkach istnieje możliwość dokumentowania przez podatnika VAT wykonanych czynności fakturą wewnętrzną, ale jest to możliwe wyłącznie przy wykonywanych przez niego określonych czynnościach lub nabyciu tych świadczeń od podmiotów zagranicznych lub kontrahentów unijnych (dotyczy to importu usług). Zakres czynności podlegających dokumentowaniu fakturą wewnętrzną określa przepis art. 106 ust. 7 ustawy i należą do nich czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów lub świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca oraz w przypadku importu usług.
• art. 15 ust. 1–3, art. 109 ust. 7, art. 113 ust. 1, 9 i 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK