| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy od zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty VAT od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy zapłacić opłatę skarbową

Czy od zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty VAT od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy zapłacić opłatę skarbową

Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. W celu zarejestrowania tego samochodu muszę uzyskać zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Czy z jego uzyskaniem wiążą się jakieś opłaty?

RADA

Niestety, tak. Z uzyskaniem zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty VAT (VAT-25) wiąże się obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 150 zł. Obowiązek taki przewiduje pkt 10a części III załącznika do ustawy o opłacie skarbowej. Warto zaznaczyć, że jeśli samochód stanowi współwłasność, zaświadczenie wydawane jest na każdego ze współwłaścicieli. Część urzędów pobiera opłatę od każdego zaświadczenia. Eksperci zauważają jednak, że jest to nieuzasadnione, ponieważ na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy o opłacie skarbowej, jeżeli współwłaściciele wnieśli więcej niż jedno podanie (dotyczące współwłasności), podania takie podlegają jednokrotnej opłacie skarbowej.

• art. 5 ust. 3 ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 153, poz. 1272

Ewa Leszczyńska
specjalista w zakresie opłat, pracownik redakcji


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »