| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie należy rozliczyć podatek z tytułu importu towarów do innego niż Polska państwa członkowskiego

Gdzie należy rozliczyć podatek z tytułu importu towarów do innego niż Polska państwa członkowskiego

Podatnik sprowadza statkiem towar z Indonezji. Portem docelowym jest np. Hamburg. Tam też będzie towar oclony, a następnie przywieziony na teren Polski. Nie zostanie zastosowana procedura tranzytu. Kto i gdzie powinien zapłacić podatek VAT?

RADA
W powyższej sytuacji do importu towarów doszło w Niemczech i w tym państwie należy rozliczyć podatek VAT z tytułu importu. Do rozliczenia tego obowiązany jest podatnik sprowadzający przedmiotowe towary jako importer.
UZASADNIENIE
Importem towarów jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, tj. terytorium Polski (art. 2 pkt 7 ustawy). To oznacza, że nie stanowi importu towarów w rozumieniu polskich przepisów przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego. Czynność taka stanowi import towarów w tym właśnie państwie (w omawianym przypadku – w Niemczech).
Od zasady tej przepisy przewidują jednak pewne wyjątki. W przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej, z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju (art. 36 ustawy o VAT).
Treść pytania sugeruje, że przepisy art. 36 ustawy nie będą jednak miały w omawianym przypadku zastosowania. Oznacza to, że do importu towarów jako czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT dojdzie w Niemczech. Do rozliczenia podatku obowiązany jest podatnik sprowadzający przedmiotowe towary z Indonezji.
Natomiast w tym przypadku przemieszczenie przedmiotowych towarów do Polski nie będzie stanowić tzw. przemieszczenia wewnątrzwspólnotowego (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w Niemczech oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce). Z przepisów art. 12 ust. 1 oraz art. 13 ust. 3 ustawy wynika, że aby doszło do takiej sytuacji, przedmiotem przemieszczenia muszą być towary zaimportowane przez podatnika w ramach prowadzonego przez niego w tym państwie przedsiębiorstwa. Z treści pytania nie wynika, że podatnik prowadzi w Niemczech przedsiębiorstwo. A zatem, przywóz zaimportowanych przez niego z Indonezji i odprawionych w Niemczech towarów do Polski nie stanowi takiego przemieszczenia. Tym samym, podatnik nie ma obowiązku rozliczania podatku VAT z tego tytułu.
• art. 2 pkt 7, art. 12 ust. 1, art. 13 ust. 3 oraz art. 36 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK