| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie należy rozliczyć podatek z tytułu importu towarów do innego niż Polska państwa członkowskiego

Gdzie należy rozliczyć podatek z tytułu importu towarów do innego niż Polska państwa członkowskiego

Podatnik sprowadza statkiem towar z Indonezji. Portem docelowym jest np. Hamburg. Tam też będzie towar oclony, a następnie przywieziony na teren Polski. Nie zostanie zastosowana procedura tranzytu. Kto i gdzie powinien zapłacić podatek VAT?

RADA
W powyższej sytuacji do importu towarów doszło w Niemczech i w tym państwie należy rozliczyć podatek VAT z tytułu importu. Do rozliczenia tego obowiązany jest podatnik sprowadzający przedmiotowe towary jako importer.
UZASADNIENIE
Importem towarów jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, tj. terytorium Polski (art. 2 pkt 7 ustawy). To oznacza, że nie stanowi importu towarów w rozumieniu polskich przepisów przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego. Czynność taka stanowi import towarów w tym właśnie państwie (w omawianym przypadku – w Niemczech).
Od zasady tej przepisy przewidują jednak pewne wyjątki. W przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej, z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju (art. 36 ustawy o VAT).
Treść pytania sugeruje, że przepisy art. 36 ustawy nie będą jednak miały w omawianym przypadku zastosowania. Oznacza to, że do importu towarów jako czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT dojdzie w Niemczech. Do rozliczenia podatku obowiązany jest podatnik sprowadzający przedmiotowe towary z Indonezji.
Natomiast w tym przypadku przemieszczenie przedmiotowych towarów do Polski nie będzie stanowić tzw. przemieszczenia wewnątrzwspólnotowego (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w Niemczech oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce). Z przepisów art. 12 ust. 1 oraz art. 13 ust. 3 ustawy wynika, że aby doszło do takiej sytuacji, przedmiotem przemieszczenia muszą być towary zaimportowane przez podatnika w ramach prowadzonego przez niego w tym państwie przedsiębiorstwa. Z treści pytania nie wynika, że podatnik prowadzi w Niemczech przedsiębiorstwo. A zatem, przywóz zaimportowanych przez niego z Indonezji i odprawionych w Niemczech towarów do Polski nie stanowi takiego przemieszczenia. Tym samym, podatnik nie ma obowiązku rozliczania podatku VAT z tego tytułu.
• art. 2 pkt 7, art. 12 ust. 1, art. 13 ust. 3 oraz art. 36 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »