| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od nabycia materiałów reklamowych

Czy można odliczyć VAT od nabycia materiałów reklamowych

Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT od opracowanych w agencji reklamowej materiałów reklamowych (ulotki, foldery) oraz papieru firmowego rozdawanych klientom przy kasach, na targach itd.? Materiały te traktuję jako promocyjno-reklamowe, związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie opodatkowuję VAT należnym.

Działalność opodatkowana: Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik nabywający materiały reklamowe oraz papier firmowy może zatem odliczyć podatek VAT naliczony, ponieważ zakupy te są pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek między nabywanymi towarami i usługami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni (por. na przykład wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2002 r., sygn. akt III SA 7776/98, niepubl.). W przypadku podatników prowadzących działalność opodatkowaną nabycie towarów i usług na cele reklamowe i reprezentacyjne stanowi typową sytuację, w której nabywane towary i usługi są związane pośrednio z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. W konsekwencji nabycia te uprawniają do odliczenia.
Dodatkową podstawę odliczenia stanowi w omawianym przypadku przepis art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT, który umożliwia odliczenie przy nabyciu towarów i usług dotyczących czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3–7 ustawy, a więc związanych z przekazaniem drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.
Mając to na uwadze należy stwierdzić, że możecie Państwo odliczyć podatek VAT zarówno od nabywanych materiałów reklamowych (ulotek, folderów), jak i papieru firmowego.
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•   ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK