| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnych

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnych

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnychFirma prowadzi działalność usługową w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań dla różnego rodzaju remontów, napraw i budów. Usługi w takim zakresie są świadczone również na potrzeby remontów i napraw związanych z budownictwem mieszkaniowym zarówno dla prywatnych odbiorców, jak i dla firm remontowo-budowlanych wykonujących bezpośrednio naprawy na budynkach mieszkalnych. Jaka stawka VAT ma zastosowanie w takich przypadkach?

Działalność usługową w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań zalicza się do robót (usług) budowlanych sklasyfikowanych statystycznie w PKWiU dział 45. Natomiast usługi w zakresie wynajmowania rusztowań bez ich ustawiania i demontażu, podobnie jak wynajem maszyn i urządzeń budowlanych i burzących bez obsługi, a także wynajem sprzętu dźwigowego bez operatorów, sklasyfikowane są w podkategorii 71.32.10 „Usługi dzierżawy lub wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych bez obsługi” dział 71 „Usługi wynajmu lub dzierżawy maszyn i urządzeń bez obsługi operatorskiej oraz wypożyczanie artykułów użytku osobistego i domowego”.
Do 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę VAT w wysokości 7 proc. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się przy tym roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.
Termin „związane” i „dotyczące” budownictwa mieszkaniowego obejmuje roboty o szerokim zakresie, byleby tylko bezpośrednio lub pośrednio roboty te (usługi) odnosiły się do tego rodzaju budownictwa.
Jeśli usługi w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań są świadczone na potrzeby remontów i napraw związanych z budownictwem mieszkaniowym zarówno dla prywatnych odbiorców, jak i dla firm remontowo-budowlanych wykonujących bezpośrednio naprawy na budynkach mieszkalnych, to stawka VAT na te usługi w obydwu przypadkach wynosi do końca 2007 roku 7 proc.
Elżbieta Rogala
Podstawa prawna:
art. 146 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »