| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy przysługuje zwrot różnicy podatku w przypadku eksportu towarów

Kiedy przysługuje zwrot różnicy podatku w przypadku eksportu towarów

Nasza firma eksportuje towar handlowy do Mołdawii; nie prowadzi sprzedaży krajowej. Nabycie towaru następuje w kraju. Otrzymujemy potwierdzenie eksportu towaru na dokumencie SAD. Nabycie towarów i usług rozliczamy w deklaracji VAT-7. Wartość podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na nasz rachunek, z zachowaniem art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, jest wyższa niż 22% wyeksportowanego towaru. Czy możemy wystąpić do US o zwrot tej nadwyżki w całości, czy tylko w części stanowiącej 22% eksportu według SAD? Prosimy o podanie podstawy prawnej.

RADA
W sytuacji opisanej w pytaniu, u Czytelnika występuje tylko sprzedaż ze stawką 0%, a zatem mają Państwo prawo do zwrotu nadwyżki wynikającej z faktu, iż dokonujecie sprzedaży opodatkowanej stawką 0%, w terminie 60 dni, która odpowiada wielkości 22% obrotu opodatkowanego stawką 0%.
Pozostała kwota nadwyżki podatku może być zwrócona w terminie 180 dni, jeśli podatnik zdecyduje o przeniesieniu tej kwoty na kolejne okresy rozliczeniowe i w odpowiednim czasie wykaże jako kwotę do zwrotu bezpośredniego.
Przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty.
W eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny, określony w przepisach celnych, wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.
W przypadku eksportu towarów podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0%.
Warunkiem koniecznym dla zastosowania stawki 0% w eksporcie jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty oraz faktury dokumentującej sprzedaż towaru kontrahentowi zagranicznemu.
W przedstawionej sytuacji mają Państwo prawo do stawki 0% VAT z tytułu eksportu do Mołdawii.
ZAPAMIĘTAJ
Warunkiem zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do eksportu towarów jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty oraz faktury dokumentującej sprzedaż towaru kontrahentowi zagranicznemu.
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasady dokonywania zwrotu określa przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT.
W myśl tego przepisu, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju, wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.
Wysokość zwrotu jest uzasadniona nabyciem towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika, opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »