| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak udokumentować eksport towarów, gdy wywozu dokonał nabywca

Jak udokumentować eksport towarów, gdy wywozu dokonał nabywca

Jaki dokument upoważnia do zastosowania stawki 0% w przypadku eksportu pośredniego? Sprzedaliśmy towar firmie z Danii. Towar został odebrany przez nabywcę i przewieziony bezpośrednio do portu w Gdyni celem odprawienia poza Wspólnotę. Transport opłaca firma duńska. Kontrahent nie wyraził zgody na odprawienie towaru przez nas i nie prześle nam swojego dokumentu SAD, argumentując to tajemnicą handlową.

Oczywiście, dokumenty te wystawione będą na inny podmiot (tj. na nabywcę towarów, dokonującego ich wywozu), ale istotne jest w tym przypadku, aby wynikała z nich tożsamość towarów będących przedmiotem dostawy i wywozu. Jeżeli dostawca nie będzie posiadał stosownego dokumentu do dnia złożenia deklaracji, to będzie zobowiązany opodatkować tę dostawę stawkami krajowymi (art. 41 ust. 11 ustawy). W eksporcie pośrednim nie ma możliwości przesunięcia rozliczenia w oczekiwaniu na otrzymanie stosownych dokumentów do następnego miesiąca, tak jak ma to miejsce w eksporcie bezpośrednim. Otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym upoważnia dostawcę do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym je otrzymał (opodatkowania ich stawką 0%).
Przykład
Podatnik dokonuje sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta z Rosji, który sam wywozi towar. Dostawy dokonano we wrześniu (wartość 100 000 zł) i w tym miesiącu dokonano wywozu. Jednak kopie dokumentu podatnik otrzymał 5 listopada. To oznacza, że w deklaracji za wrzesień należało wykazać tę sprzedaż ze stawką krajową, tj. wartość netto 81 968 zł, VAT 18 032 zł. Natomiast w deklaracji za listopad podatnik będzie mógł dokonać korekty podatku należnego, tj. skoryguje podatek o 18 032 zł. Jednocześnie należy wykazać kwotę 100 000 zł ze stawką 0%.
Dla potwierdzenia wywozu towarów, zarówno w Polsce jak i innych krajach Wspólnoty poza jej terytorium, powszechnie stosowana jest karta 3 dokumentu SAD. A zatem, również w przedstawionej sytuacji firma powinna posiadać kopię tego dokumentu (powinna otrzymać ją od nabywcy dokonującego wywozu towarów) w celu udokumentowania eksportu towarów. Oczywiście, musi się na nim znajdować potwierdzenie przez urząd celny wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. Jest to w zasadzie podstawowy dowód (z poświadczeniem urzędu celnego), który jednoznacznie potwierdza, że towar przekroczył granicę Wspólnoty. Skoro jednak nabywca odmawia dostarczenia kopii tego dokumentu firmie, trudno będzie udokumentować w inny sposób fakt, że nastąpił eksport towarów. Dlatego nie będzie podstaw do zastosowania stawki 0%.
• art. 2 pkt 8, art. 41 ust. 4, 5, 9, 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Anna Potocka
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK