| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Remont środka trwałego

Remont środka trwałego

W budynku firmy (będącym środkiem trwałym firmy), który jest amortyzowany, zostały wymienione okna i przeprowadzono remont, nastąpiła też wymiana centralnego ogrzewania. Koszt inwestycji wyniósł około 18 000 zł netto. Czy te wydatki mogą być ujęte jako koszt w momencie ich poniesienia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

ODPOWIEDŹ:
Wydatki na remont związane z wymianą zużytych składników technicznych są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
WYJAŚNIENIE:
Wydatki na remont związane z wymianą zużytych składników technicznych są kosztem uzyskania przychodów, gdyż wiążą się z wymianą zużytych składników technicznych, a nie zmieniają celu, do którego był pierwotnie przeznaczony. Wydatki związane z remontem to takie, które przywracają jedynie pierwotną wartość użytkową danego środka trwałego, nie zmieniając jego charakteru.
Tylko wydatki rozumiane jako działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych można uznać za remont i tylko takie mogą być ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodu.
Nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu wydatki na ulepszenie środków trwałych, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) u.p.d.o.f. Wydatki te powiększą bowiem wartość środka trwałego, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 22g ust. 17 u.p.d.o.f., do wydatków poniesionych w celu ulepszenia środka trwałego należy zaliczyć wydatki poniesione na:
• przebudowę, czyli zmianę (poprawienie), istniejącego stanu środków trwałych na inny,
• rozbudowę polegającą na powiększeniu (rozszerzeniu) składników majątkowych,
• rekonstrukcję, czyli odtworzenie (odbudowanie), zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,
• adaptację, czyli przystosowanie (przerobienie), składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony, albo nadanie mu nowych cech użytkowych,
• modernizację, która sprowadza się do unowocześnienia środków trwałych,
– jeżeli suma poniesionych wydatków w roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Aby zadecydować o tym, czy dany wydatek należy uznać za remont czy ulepszenie środka trwałego, trzeba dokonać precyzyjnych ustaleń faktycznych odnoszących się do tego środka trwałego. W związku z powyższym, jeżeli poniesione nakłady w postaci wymiany okien, centralnego ogrzewania i przeprowadzonego remontu nie spowodują wzrostu wartości użytkowej nieruchomości, będą kosztami uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Gdy nakłady polegające na ulepszeniu środka trwałego powiększą jego wartość początkową, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych.

PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Luiza Boczek


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »