| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wykazywać przychód z tytułu rabatu

Czy wykazywać przychód z tytułu rabatu

Spółka z o.o. nabyła w ramach promocji (wyprzedaż tegorocznych modeli) samochód ciężarowy z 10-procentowym rabatem. Czy można w tym przypadku mówić o rzeczy częściowo odpłatnej i o uzyskaniu z tego tytułu przychodu przez spółkę?

Sprzedaż z rabatem: Jeśli rabat jest oferowany wszystkim klientom, nie trzeba wykazywać przychodu z jego tytułu.
Czy wykazywać przychód z tytułu rabatu
Przychodem jest również wartość rzeczy otrzymanych częściowo odpłatnie (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop). Przychodem z tego tytułu jest różnica między wartością tych rzeczy, ustaloną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 12 ust. 5a w związku z art. 12 ust. 5 updop).
Natomiast za wartość początkową środków trwałych uważa się, w razie ich częściowo odpłatnego nabycia, cenę nabycia powiększoną o wartość przychodu z tytułu tego częściowo odpłatnego nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1a upodp).
Przykład
Spółka z o.o. nabyła częściowo odpłatnie środek trwały za kwotę 90 000 zł.
Jego cena rynkowa stosowana w tym samym czasie wobec innych klientów wynosiła 100 000 zł. Niższa cena dla spółki nie miała żadnego uzasadnienia.
A zatem spółka uzyskała przychód w wysokości 100 000 – 90 000 zł = 10 000 zł.
Spółka zaliczy ten przychód do podstawy opodatkowania.
Wartość początkowa tego środka trwałego będzie wynosiła 10 000 zł + 90 000 zł = = 100 000 zł.
Jednak w sytuacji przedstawionej w pytaniu nie powstanie przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia środka trwałego. W związku z promocją zorganizowaną przez sprzedawcę ceną rynkową tego samochodu była bowiem cena uwzględniająca rabat. Cena ta była proponowana wszystkim klientom w tym okresie, a zatem należy ją uznać za cenę rynkową. Podatnik może więc ustalić wartość początkową samochodu ciężarowego według jego ceny nabycia (uwzględniającej rabat, tj. 90 000 zł) i nie ma obowiązku wykazywania przychodu z tytułu tego rabatu.

Krzysztof Lis

odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna
•   ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK