| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej dokumentującej zaliczkę wyższą od otrzymanej

Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej dokumentującej zaliczkę wyższą od otrzymanej

Umówiliśmy się z dostawcą, że dokonamy na jego konto bankowe wpłaty określonej kwoty z tytułu zaliczki na poczet przyszłych dostaw. W październiku wpłaciliśmy tylko połowę zaliczki. Mimo to dostawca wystawił w tym miesiącu fakturę zaliczkową na całą umówioną kwotę. Drugą połowę zaliczki wpłaciliśmy w następnym miesiącu. Podatek VAT naliczony na otrzymanej fakturze odliczyliśmy w deklaracji VAT-7 za październik. Czy nasze postępowanie było prawidłowe?

Prawo do odliczenia VAT: Otrzymana faktura zaliczkowa podająca kwoty niezgodne z rzeczywistością nie stanowi podstawy do odliczenia wykazanego w niej podatku naliczonego.
Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności (np. zaliczkę), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (por. art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Kwoty takie dokumentuje się fakturą wystawianą nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy (§ 14 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).
W przypadku gdy w umowie została określona wysokość zaliczki, a wpłacono inną kwotę, wystawiona faktura zaliczkowa powinna dokumentować kwotę faktycznie wpłaconą.
Jeżeli więc na wystawionej fakturze zaliczkowej podano zaliczkę w innej kwocie (wyższej lub niższej) niż zaliczka faktycznie wpłacona, faktura ta nie uprawnia do odliczenia podatku. Potwierdza to art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. b ustawy o VAT, który wyłącza prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturach, które podają kwoty niezgodne z rzeczywistością (w części dotyczącej tych pozycji, dla których zostały podane kwoty niezgodne z rzeczywistością).
Nie mieliście zatem Państwo prawa do odliczenia podatku VAT z otrzymanej faktury. Powinniście zażądać od dostawcy wystawienia korekty faktury zaliczkowej dokumentującej część zaliczki wpłaconą w październiku (dopiero taka faktura uprawnia do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na niej w deklaracji za miesiąc jej otrzymania) oraz wystawienia drugiej faktury zaliczkowej dokumentującej część zaliczki wpłaconą w listopadzie (która uprawnia do odliczenia podatku naliczonego związanego z drugą częścią zaliczki w deklaracji za miesiąc jej otrzymania).

Jan Ksedowski
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawy prawne
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »