| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy osoba prowadząca na zlecenie dokumentację kadrowo-płacową musi posiadać certyfikat księgowy

Czy osoba prowadząca na zlecenie dokumentację kadrowo-płacową musi posiadać certyfikat księgowy

Czy osoba prowadząca na zlecenie dokumentację dotyczącą tylko kadr i płac powinna posiadać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (ewentualnie być doradcą podatkowym)? Czy może specjalne uprawnienia nie są tu wymagane?

Usługowe prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej: Dopiero w sytuacji gdy dokumenty kadrowo-płacowe podlegają czynnościom księgowym, w szczególności dekretacji lub ewidencjonowaniu, usługi w tym zakresie należy zakwalifikować do usługowego prowadzenia ksiąg.
Ani w ustawie o rachunkowości, ani w rozporządzeniu w sprawie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, mimo że wielokrotnie pojawia się tam pojęcie „prowadzenie ksiąg rachunkowych”, nie ma wprost jego definicji. Najszerzej ujmując, przez pojęcie to można rozumieć wszelkie działania, których skutkiem jest ujęcie w księgach rachunkowych zapisów zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym (por. art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości), a także wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego lub sporządzanie sprawozdań finansowych, na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości (por. § 3 rozporządzenia w sprawie usługowego prowadzenia ksiąg).
W związku z tym certyfikatu księgowego nie będą wymagały czynności związane z przygotowywaniem, przetwarzaniem i analizą dokumentów księgowych. Nie ma w nich bowiem żadnych elementów prowadzenia ksiąg rachunkowych czy tym bardziej wyceny i sporządzania sprawozdań. Nie zmienia tego fakt, że przedmiotem czynności kadrowo-płacowych będą również dokumenty stanowiące jednocześnie dowody księgowe (np. lista płac).
Trzeba podkreślić, że jeżeli wygenerowane dokumenty kadrowo-płacowe podlegałyby dalej czynnościom księgowym, w szczególności były dekretowane i ewidencjonowane, to takie czynności należy uznać za usługowe prowadzenie ksiąg. W takiej sytuacji konieczne jest posiadanie certyfikatu księgowego lub uprawnień doradcy podatkowego (biegłego rewidenta).
Żadne uprawnienia nie są potrzebne, gdy czynności dokumentowania kadr i płac są wykonywane w ramach umowy o pracę, nawet w sytuacji gdy czynności te są związane z ewidencją czy dekretacją księgową (prowadzenie ksiąg rachunkowych w ramach umowy o pracę nie wymaga szczególnych uprawnień).
Adam Stolarczyk
Podstawy prawne
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 213, poz. 2155
• rozporządzenie Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – Dz.U. Nr 120, poz. 1022


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK