| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować operacje magazynowe

Jak dokumentować operacje magazynowe

Jakie dokumenty powinien dostać odbiorca towaru, kiedy odbiera towar z magazynu: oryginał Wz czy kopię? Proszę o odpowiedź, jakie dokumenty powinny być w takich przypadkach wydane i kto powinien otrzymać oryginały, a kto kopie tych dokumentów?

Dalej przedstawiamy przykładowe rodzaje dokumentów związanych z obrotem materiałowym lub towarowym.
Rozchód wewnętrzny dokumentuje wydanie towarów i materiałów z magazynu na terenie firmy – do innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Rozchodem wewnętrznym dokumentuje się także wydanie materiałów i surowców do produkcji. Stosowany jest również w przypadku stwierdzenia braków w ewidencji magazynowej materiałów i towarów po dokonanej inwentaryzacji.
Przyjęcie wewnętrzne (przychód wewnętrzny) poświadcza przyjęcie towarów i materiałów do magazynu na terenie firmy – z innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Przyjęciem wewnętrznym dokumentuje się też przyjęcie wyrobów gotowych z produkcji. Można je zastosować w przypadku stwierdzenia nadwyżek w ewidencji magazynowej materiałów i towarów po dokonanej inwentaryzacji.
Zwrot wewnętrzny poświadcza zwrot materiałów i towarów do magazynu na terenie firmy z innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Zwrotem wewnętrznym dokumentuje się też zwrot materiałów i surowców do produkcji w sytuacji, gdy nie zostały one wykorzystane do produkcji.
Przesunięcie międzymagazynowe poświadcza wydanie towarów z jednego magazynu firmy do innego magazynu. Przesunięcie międzymagazynowe wpływa na stan ilościowy poszczególnych magazynów, niemniej jednak stan wszystkich magazynów razem po wykonaniu przesunięcia pozostaje bez zmian.

Anna Kędziora
księgowa, konsultant podatkowy

• art. 20 ust. 2 pkt 2, art. 22 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca Prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie podatkowym, postępowaniach: podatkowych, sądowo-administracyjnych, egzekucyjnych w administracji i administracyjnych. Odpowiada za prowadzenie spraw klientów w ramach postępowań podatkowych oraz wtórnych do nich postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Reprezentuje klientów w sporach przed organami podatkowymi oraz przed sądami administracyjnymi. Występuje w postępowaniach karno-skarbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK