| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować operacje magazynowe

Jak dokumentować operacje magazynowe

Jakie dokumenty powinien dostać odbiorca towaru, kiedy odbiera towar z magazynu: oryginał Wz czy kopię? Proszę o odpowiedź, jakie dokumenty powinny być w takich przypadkach wydane i kto powinien otrzymać oryginały, a kto kopie tych dokumentów?

Dalej przedstawiamy przykładowe rodzaje dokumentów związanych z obrotem materiałowym lub towarowym.
Rozchód wewnętrzny dokumentuje wydanie towarów i materiałów z magazynu na terenie firmy – do innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Rozchodem wewnętrznym dokumentuje się także wydanie materiałów i surowców do produkcji. Stosowany jest również w przypadku stwierdzenia braków w ewidencji magazynowej materiałów i towarów po dokonanej inwentaryzacji.
Przyjęcie wewnętrzne (przychód wewnętrzny) poświadcza przyjęcie towarów i materiałów do magazynu na terenie firmy – z innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Przyjęciem wewnętrznym dokumentuje się też przyjęcie wyrobów gotowych z produkcji. Można je zastosować w przypadku stwierdzenia nadwyżek w ewidencji magazynowej materiałów i towarów po dokonanej inwentaryzacji.
Zwrot wewnętrzny poświadcza zwrot materiałów i towarów do magazynu na terenie firmy z innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Zwrotem wewnętrznym dokumentuje się też zwrot materiałów i surowców do produkcji w sytuacji, gdy nie zostały one wykorzystane do produkcji.
Przesunięcie międzymagazynowe poświadcza wydanie towarów z jednego magazynu firmy do innego magazynu. Przesunięcie międzymagazynowe wpływa na stan ilościowy poszczególnych magazynów, niemniej jednak stan wszystkich magazynów razem po wykonaniu przesunięcia pozostaje bez zmian.

Anna Kędziora
księgowa, konsultant podatkowy

• art. 20 ust. 2 pkt 2, art. 22 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK