| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować operacje magazynowe

Jak dokumentować operacje magazynowe

Jakie dokumenty powinien dostać odbiorca towaru, kiedy odbiera towar z magazynu: oryginał Wz czy kopię? Proszę o odpowiedź, jakie dokumenty powinny być w takich przypadkach wydane i kto powinien otrzymać oryginały, a kto kopie tych dokumentów?

RADA
W przypadku dowodów zewnętrznych własnych oryginał dowodu powinien zostać przekazany kontrahentowi, a kopia pozostać w jednostce. W przypadku dowodów wewnętrznych ustawa nie określa sposobu ich obiegu, pozostawiając tę kwestię w gestii kierownika jednostki. Rodzaje i opis dokumentów magazynowych przedstawiono w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 ustawy o rachunkowości.
Rodzaje dowodów stosowanych w jednostce, sposób ich kontroli, liczbę kopii, sposób oznaczania oraz organizację ich obiegu powinien określać odpowiedni dokument, tzw. instrukcja sporządzania i obiegu dokumentów, zatwierdzona przez kierownika jednostki.
Obrót materiałowy i towarowy, podobnie jak inne zdarzenia gospodarcze, powinien być prawidłowo udokumentowany. Dokumentacja w tym zakresie jest dyspozycją dla magazynu do wykonania odpowiedniej operacji lub wydania określonego materiału lub towaru.
Przykładowe dokumenty (dowody) obrotu materiałowego to:
Pz – „Przyjęcie materiału z zewnątrz”,
Rw – „Pobranie materiałów”,
Zw – „Zwrot materiałów”,
Po – „Przyjęcie odpadu technologicznego”,
Pw – „Przyjęcie wewnętrzne materiałów”,
Wz – „Wydanie zewnętrzne materiałów”,
Mm – „Przesunięcie międzymagazynowe”.
Należy podkreślić, że w instrukcji sporządzania i obiegu dokumentów kierownik jednostki może określić, że dane dokumenty nie będą sporządzane. Może to dotyczyć sytuacji, gdy np. zostanie wskazane, że faktura lub rachunek (zakupu lub sprzedaży) pełni rolę dowodu Pz lub Wz.
Jeżeli jedną operację dokumentuje więcej niż jeden dowód lub więcej niż jeden egzemplarz dowodu, to zastosowanie ma art. 22 ust. 4 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym kierownik jednostki powinien ustalić sposób postępowania z każdym z nich i wskazać, który dowód lub jego egzemplarz będzie podstawą do dokonania zapisu. Należy przy tym zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości dowody księgowe zewnętrzne własne powinny być przekazywane kontrahentom w oryginale.
W sytuacji opisanej w pytaniu problem dotyczy dowodów zewnętrznych własnych (Wz), a więc oryginał dowodu powinien być przekazany kontrahentowi, a kopia pozostać w jednostce. W przypadku dowodów wewnętrznych ustawa nie określa sposobu ich obiegu, pozostawiając tę kwestię w gestii kierownika jednostki. A zatem to, do jakiego działu danej jednostki zostanie przekazana kopia czy oryginał dokumentu wewnętrznego własnego, zależy od specyfiki tej jednostki oraz zasad przyjętych w „Instrukcji obiegu dokumentów”, sporządzonej z uwzględnieniem przepisów ustawy o rachunkowości.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK