| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy warto badać sprawozdanie finansowe, jeżeli nie ma takiego obowiązku

Czy warto badać sprawozdanie finansowe, jeżeli nie ma takiego obowiązku

Prowadzimy działalność produkcyjną. Nie spełniamy ustawowych kryteriów, które zobowiązywałyby nas do poddawania rocznego sprawo- zdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Nasza sytuacja finansowa, dzięki wysokiej marży, jest bardzo dobra. Dlatego stać nas na to, aby wydać kilka czy kilkanaście tysięcy złotych na zlecenie biegłemu rewidentowi takiego badania. Czy jednak warto to zrobić? Jakie korzyści możemy uzyskać? Czy zwrócą się poniesione nakłady?

Jak widać, istnieją powody, dla których opłaca się poddawać sprawozdania finansowe badaniu. Warto jednak to robić, jeżeli wybierze się ofertę firmy audytorskiej, która gwarantuje rzetelny przebieg badania. Należy unikać firm oferujących ekstremalnie niskie ceny. Z dużym prawdopodobieństwem nie gwarantują one prawidłowego przebiegu badania. Dzieje się tak coraz częściej, ponieważ od kilku lat, gdy znacznemu skurczeniu uległ rynek badań sprawozdań, wiele niewielkich firm oferuje niskie ceny, za którymi idzie równie niska jakość usług.
Trudno naturalnie precyzyjnie oszacować kwotę wynagrodzenia za zbadanie sprawozdania finansowego firmy o obrotach ok. 10–15 mln zł. Zależy to bowiem od wielu czynników, m.in. od branży i skomplikowania prowadzonych rozliczeń. Przypuszczalnie cena za badanie powinna się kształtować w granicach 10–14 tys. zł. Cena to oczywiście tylko jeden z czynników, jakie powinniśmy brać pod uwagę zlecając badanie sprawozdania. Zawsze przed podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie ustalić czas badania, jego zakres, dodatkowe cele, oczekiwane rezultaty. Należy więc zadbać o odpowiednie przygotowanie umowy z firmą audytorską.

Adam Stolarczyk
specjalista z zakresu rachunkowości i finansów


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK