| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć darowiznę z przeznaczeniem na wsparcie określonej osoby fizycznej

Czy można odliczyć darowiznę z przeznaczeniem na wsparcie określonej osoby fizycznej

Przekazaliśmy darowiznę dla Ludowego Klubu Sportowego z przeznaczeniem na wsparcie finansowe zawodnika wymienionego z nazwiska na przelewie. Wspomniany LZS jest na liście organizacji pożytku publicznego. Czy taką darowiznę można odliczyć od podatku?

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy (co wydaje się przesądzone – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu jest jednym z celów uprawniających do odliczania darowizn, a skoro Ludowy Klub Sportowy jest na liście organizacji pożytku publicznego, jest jednocześnie organizacją, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), darowizna dokonana przez Państwa podlega odliczeniu od dochodu (mimo że wskazali Państwo zawodnika, dla którego przeznaczone jest wsparcie).

•  art. 18 ust. 1 pkt 1 oraz art. 18 ust. 1a pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
•  art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – Dz.U. Nr 96, poz. 873; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
•  art. 893 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2783

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »