| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy po rozpoczęciu działalności należy po raz pierwszy złożyć deklarację na zaliczkę

Kiedy po rozpoczęciu działalności należy po raz pierwszy złożyć deklarację na zaliczkę

Rozpoczęłam działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Czy jeśli w pierwszym miesiącu działalności nie wystąpi dochód, to należy złożyć za ten miesiąc deklarację PIT-5? Jakie zasady składania deklaracji obowiązują podatników opodatkowanych stawką liniową?

RADA
Deklaracja PIT-5 powinna być złożona dopiero za miesiąc, w którym dochody podatnika z działalności gospodarczej przekroczyły kwotę wolną od podatku. Jeśli podatnik wybrał stawkę liniową, to deklarację PIT-5L powinien złożyć za miesiąc, w którym osiągnął pierwszy dochód z działalności.

UZASADNIENIE
Jeśli podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i jest opodatkowany na zasadach ogólnych, to obowiązują go zasady wpłacania zaliczek i składania deklaracji określone w art. 44 ust. 3 i 6 updof.
(+) Oznacza to, że podatnik ten jest obowiązany samodzielnie wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy.
Wysokość tych zaliczek za miesiące od stycznia do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:
• obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody podatnika przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
• zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Zaliczki miesięczne od przychodów z działalności gospodarczej za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia.
W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.
(+) Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych są zatem obowiązani złożyć deklarację PIT-5 dopiero za miesiąc, w którym ich dochód przekroczy kwotę wolną od podatku (czyli w 2005 r. – kwotę 2790 zł).
Z pytania wynika, że w pierwszym miesiącu działalności u podatnika dochód nie wystąpił. Tym samym nie miał on obowiązku składania za ten miesiąc deklaracji PIT-5.
Przykład
Pani Małgorzata Milecka rozpoczęła działalność gospodarczą we wrześniu 2005 r. Wybrała opodatkowanie na zasadach ogólnych. We wrześniu nie osiągnęła żadnego przychodu, a poniesione przez nią koszty wyniosły 850 zł. W październiku 2005 r. jej przychód wyniósł 2750 zł, a koszty uzyskania przychodu za ten miesiąc – 1100 zł. Ponieważ w październiku 2005 r. dochód pani Mileckiej nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, nie miała obowiązku złożenia za ten miesiąc deklaracji PIT-5.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »