| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych

Firma świadczy usługi transportowe, w ramach których przewozi różnego rodzaju materiały i towary na terytorium Polski. 31 października 2005 r. wystawiła fakturę z terminem płatności 30 dni. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy - w miesiącu wystawienia faktury, czyli w październiku, czy w listopadzie? Kiedy należy ująć tę fakturę w deklaracji VAT?

RADA
Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Dla usług transportowych określony jest szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi.
W związku z tym, aby stwierdzić, kiedy powstał u Państwa obowiązek podatkowy, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moment wykonania usługi oraz moment otrzymania za tę usługę zapłaty. Sam moment wystawienia faktury nie ma tu decydującego znaczenia.
Jeżeli faktura została wystawiona przez Państwa 31 października z terminem płatności 30 dni, dzień zaś wystawienia tej faktury był tożsamy z dniem wykonania usługi, nie ma problemu z określeniem momentu powstania obowiązku podatkowego. Powstanie on w dniu otrzymania przez Państwa zapłaty. Nawet jeżeli zapłata nastąpi ostatniego (30) dnia, zostanie spełniony warunek, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi, która w naszym przypadku została wykonana 31 października.
W tej sytuacji, jeżeli płatność nastąpi w ciągu 30 dni określonych na fakturze, to taką fakturę wykażemy w deklaracji za listopad. Jeżeli Państwa kontrahent nie zapłaciłby do 30 listopada, kiedy to upływa termin płatności określony na fakturze, albo zrobiłby to później, fakturę z 31 października należy również wykazać w deklaracji za listopad, ponieważ w tej sytuacji obowiązek powstanie 30 listopada.

• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK