| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportowych

Firma świadczy usługi transportowe, w ramach których przewozi różnego rodzaju materiały i towary na terytorium Polski. 31 października 2005 r. wystawiła fakturę z terminem płatności 30 dni. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy - w miesiącu wystawienia faktury, czyli w październiku, czy w listopadzie? Kiedy należy ująć tę fakturę w deklaracji VAT?

RADA
Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Dla usług transportowych określony jest szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi.
W związku z tym, aby stwierdzić, kiedy powstał u Państwa obowiązek podatkowy, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moment wykonania usługi oraz moment otrzymania za tę usługę zapłaty. Sam moment wystawienia faktury nie ma tu decydującego znaczenia.
Jeżeli faktura została wystawiona przez Państwa 31 października z terminem płatności 30 dni, dzień zaś wystawienia tej faktury był tożsamy z dniem wykonania usługi, nie ma problemu z określeniem momentu powstania obowiązku podatkowego. Powstanie on w dniu otrzymania przez Państwa zapłaty. Nawet jeżeli zapłata nastąpi ostatniego (30) dnia, zostanie spełniony warunek, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi, która w naszym przypadku została wykonana 31 października.
W tej sytuacji, jeżeli płatność nastąpi w ciągu 30 dni określonych na fakturze, to taką fakturę wykażemy w deklaracji za listopad. Jeżeli Państwa kontrahent nie zapłaciłby do 30 listopada, kiedy to upływa termin płatności określony na fakturze, albo zrobiłby to później, fakturę z 31 października należy również wykazać w deklaracji za listopad, ponieważ w tej sytuacji obowiązek powstanie 30 listopada.

• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK