| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od umowy leasingowej

Czy można odliczyć VAT od umowy leasingowej

Jesteśmy firmą, która posiada na dzień dzisiejszy pięć umów leasingowych. Umowy dotyczą dwóch samochodów osobowych przekształconych na samochody ciężarowe, które nie spełniają wzoru ujętego w ustawie o VAT, oraz dwóch typowych samochodów ciężarowych i jednej naczepy do samochodu ciężarowego. Czy istnieje możliwość odliczenia VAT, jeżeli umowy leasingu nie zostały zarejestrowane do 14 maja w urzędzie skarbowym?

TAK. Może pan odliczyć ten podatek, jednak z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim muszę wyjaśnić, że ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy wszystkich umów leasingowych. Stosuje się je wyłącznie do samochodów osobowych i innych pojazdów, o ładowności mniejszej niż określona w ustawie – nazwijmy je umownie także samochodami osobowymi.
Zatem, w przypadku samochodów ciężarowych (spełniających kryteria ustawowe) i naczepy (która ze swej istoty nie jest pojazdem samochodowym, bowiem, zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, naczepa to przyczepa, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd), podatek naliczony wynikający z faktur za płatności z tytułu leasingu tych ruchomości podlega odliczeniu w całości.
Z kolei w odniesieniu do samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, odliczeniu podlega 50 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturami. Łączna wartość odliczonego podatku, w całym okresie użytkowania samochodu osobowego (dotycząca jednego samochodu), nie może przekroczyć kwoty 5000 zł. Ustalając limit odliczenia, musimy więc wziąć pod uwagę także podatek odliczony przed 1 maja br.
I tu przechodzimy do wymogu rejestracji umów, bowiem opisanego powyżej ograniczenia (procentowego i kwotowego) nie stosuje się do samochodów osobowych, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przed 1 maja br. Oznacza to, że aby zachować prawo do odliczania VAT ze starych umów leasingowych, dotyczących samochodów osobowych, należało do 14 maja 2004 r. zarejestrować zawartą umowę w urzędzie skarbowym.
Podsumowując, w opisanym przez pana przypadku przysługuje prawo do odliczenia całego podatku z faktur za leasing samochodów ciężarowych i naczepy, zaś w stosunku do samochodów osobowych, dla jednego auta, suma podatku odliczonego ze wszystkich faktur nie może przekroczyć 5000 zł (jednak nie więcej niż 50 proc. łącznej kwoty podatku).
Iwona Gibalska
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 86 ust. 7, art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »