| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy jest podatek od dopłat do studiów?

Czy jest podatek od dopłat do studiów?

Pracodawca sfinansował w części moje studia podyplomowe. Wiem, że nie ma już indywidualnych odliczeń i ulg w związku z wydatkami tego rodzaju, chciałabym jednak wiedzieć, czy otrzymana przeze mnie dopłata w kwocie 5000 zł jest opodatkowana podatkiem dochodowym? Czy istnieją jakieś limity tego rodzaju świadczeń?

NIE. Otrzymane przez panią dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Już od kilku lat wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Zwolnienie to nie dotyczy jednak wynagrodzenia otrzymywanego w czasie urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę.
Przypomnę tylko, że zgodnie z przepisami regulującymi zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, do tego rodzaju form kształcenia należy kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych. Zatem w ramach tego zwolnienia mieszczą się m.in. wydatki na studia podyplomowe, kursy, seminaria.
Przepisy podatkowe nie wprowadzają limitów zwolnień z tego tytułu, zatem każda kwota, którą pracodawca przeznaczy na podnoszenie kwalifikacji i kształcenie pracowników, jest zwolniona z podatku. Tego rodzaju wydatki stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu, są więc rozwiązaniem korzystnym dla obu stron.
Iwona Gibalska
PODSTAWA PRAWNA
• Rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472).
• Artykuł 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK