| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy ustalając proporcję za 2005 r., należy wliczyć do obrotu dotację

Czy ustalając proporcję za 2005 r., należy wliczyć do obrotu dotację

1 czerwca 2005 r. uchylony został przepis przewidujący obowiązek uwzględniania przy ustalaniu proporcji dotacji niepowiększających naszego obrotu. Czy w związku z tym, obliczając proporcję ostateczną dla 2005 r., powinniśmy uwzględnić takie dotacje otrzymane do 31 maja 2005 r.?

RADA
Ustalając proporcję ostateczną dla 2005 r. (jak również proporcję wstępną dla 2006 r.), nie należy uwzględniać niepowiększających obrotu dotacji otrzymanych po 31 maja 2005 r.

UZASADNIENIE
Według obowiązującego do 31 maja 2005 r. art. 90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku obliczania proporcji dla celów odliczeń częściowych, obrót z tytułu czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, powiększyć należało o dotacje (subwencje) niepowiększające obrotu podatnika. Powodowało to, że dotacje takie zmniejszały zakres prawa do odliczenia u podatników stosujących odliczenia częściowe.
1 czerwca 2005 r. wymieniony przepis został skreślony. Oznacza to, że dotacje (subwencje) niepowiększające obrotu podatnika otrzymywane od tego dnia nie wpływają na zakres prawa do odliczenia. Co więcej, na zakres tego prawa nie wpłyną również dotacje otrzymane do 31 maja 2005 r., a więc w okresie, gdy przedmiotowy przepis obowiązywał.
WAŻNE!
W momencie ustalania wysokości proporcji ostatecznej dla 2005 r. (a więc na początku 2006 r.) nie będzie obowiązywał przepis, na mocy którego należałoby uwzględnić takie dotacje (subwencje) w proporcji ostatecznej. Brak będzie zatem podstawy prawnej do uwzględniania takich dotacji (subwencji) w proporcji ostatecznej dla 2005 r., jak również w proporcji wstępnej dla 2006 r.

• art. 90 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług -- Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484, uchylony z dniem 1 czerwca 2005 r.

Jan Ksedowski
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »