| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dom nabyty przez żonę przed ślubem może zostać obciążony zaległościami podatkowymi męża

Czy dom nabyty przez żonę przed ślubem może zostać obciążony zaległościami podatkowymi męża

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Mamy z żoną wspólnotę majątkową, ale żona jest właścicielem domu, który nabyła w drodze darowizny przed wstąpieniem w związek małżeński. Uważam, że jest to jej majątek odrębny. Czy istnieje ryzyko, że w razie utraty przeze mnie wypłacalności z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wierzyciele (fiskus lub kontrahenci) będą zaspokajani z majątku odrębnego żony (np. ze wspomnianego domu)? Jakie są zasady obciążenia majątku żony moimi zaległościami podatkowymi?

Przykład
Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą zatrudnia żonę, z którą posiada rozdzielność majątkową. Żona przez dwa lata otrzymywała wynagrodzenie w kwocie netto 1500 zł miesięcznie. Podczas kontroli okazało się, że za trzy kolejne miesiące zaliczki na podatek dochodowy były odprowadzane w zaniżonej wysokości. Wysokość tego zaniżenia wyniosła łącznie 4000 zł. Za zaległość z tego tytułu będzie odpowiadać również żona Jana Kowalskiego, pomimo istnienia między nimi rozdzielności majątkowej. W okresie, w którym powstały zaległości, stale współdziałała z meżem w prowadzeniu działalności, osiągając z tego tytułu korzyść w postaci wynagrodzenia.
Ustanie małżeństwa również nie wyłącza odpowiedzialności małżonka podatnika. Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada bowiem całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, ale tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Należy pamiętać, że przepis ten ma odpowiednie zastosowanie w razie unieważnienia małżeństwa lub separacji.
Odpowiedzialność ta nie obejmuje:
1) niepobranych należności w związku z pełnieniem funkcji płatnika lub inkasenta,
2) odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.
Pamiętać ponadto należy, że małżonkowie wspólnie opodatkowani na podstawie odrębnych przepisów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz solidarna jest ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku (art. 92 § 3 Ordynacji).
Przykład
Przed zawarciem małżeństwa Alina Wolska kupiła samochód osobowy. Po dwóch latach od zawarcia związku małżeńskiego rodzice podarowali jej dom wraz z działką. Mąż Aliny Wolskiej krótko po ślubie rozpoczął działalność gospodarczą. Z tytułu zaległości podatkowych powstałych w związku z tą działalnością została wszczęta egzekucja. Jednak zarówno dom z działką, jak i samochód stanowią majątek odrębny Aliny Wolskiej, dlatego te przedmioty nie będą podlegać zajęciu w ramach postępowania egzekucyjnego.
• art. 29 i 111 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
Anna Welsyng-Zielony
prawnik, doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK