| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odpisy amortyzacyjne od wynajętego środka trwałego są kosztem dla wynajmującego

Czy odpisy amortyzacyjne od wynajętego środka trwałego są kosztem dla wynajmującego

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą chce wynająć autobus, będący jej środkiem trwałym, spółce cywilnej, której osoba ta jest jednocześnie wspólnikiem. Czy amortyzacja tego środka trwałego po wynajęciu będzie stanowiła dla podatnika koszty podatkowe?

RADA
Tak, odpisy amortyzacyjne dokonywane od wynajętego środka trwałego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla podatnika będącego właścicielem takiego składnika majątku.

UZASADNIENIE
Środek trwały podlega amortyzacji, pod warunkiem że stanowi własność lub współwłasność podatnika i został przez niego nabyty albo wytworzony we własnym zakresie. Ponadto powinien być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania, a przewidywany okres jego używania musi być dłuższy niż rok.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Środek trwały powinien być przede wszystkim wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
W jednej z urzędowych interpretacji podatkowych czytamy:
(...) w przypadku zawarcia umowy dzierżawy składnika majątkowego stanowiącego środek trwały podatnika odpisy amortyzacyjne zaliczone będą do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez wydzierżawiającego działalności gospodarczej (postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Malborku z 21 kwietnia 2005 r., sygn. DFII-SSM/415-9d/05).
Przykład
Podatnik jest właścicielem samochodu ciężarowego, który jako składnik majątku związanego z działalnością gospodarczą został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Podatnik ponosi koszty ubezpieczenia (OC i AC) oraz podatku od środków transportowych. Samochód ten wydzierżawił na jeden roku swojemu synowi, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego.
W takiej sytuacji odpisów amortyzacyjnych powinien dokonywać właściciel samochodu. Odpisy te będą stanowiły dla niego koszty podatkowe.

• art. 22a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Liżewski
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »