| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką ewidencję powinien prowadzić podatnik zwolniony z VAT

Jaką ewidencję powinien prowadzić podatnik zwolniony z VAT

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Sprzedaję usługi tylko dla innych podmiotów gospodarczych, wystawiając im rachunki. Jak należy prowadzić ewidencję sprzedaży?

RADA
Ustawa o VAT nie narzuca podatnikom tego podatku określonej formy ewidencji. Ważne jest, aby podatnik prowadził ewidencję sprzedaży, z której będzie wynikała wartość sprzedaży opodatkowanej, niezbędna do ustalenia wysokości obrotów podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego.

UZASADNIENIE
Ze zwolnienia mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 10 000 euro w poprzednim roku podatkowym (w 2006 r. jest to kwota 39 200 zł). Podatnicy korzystający z tego zwolnienia są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień. Wpisy w tej ewidencji należy robić nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym (art. 109 ust. 1 ustawy o VAT).
Ewidencja ta ma służyć precyzyjnemu ustaleniu momentu, w którym podatnik zwolniony podmiotowo (ze względu na wysokość obrotów) przekracza próg kwoty sprzedaży i traci zwolnienie. Kontrola nad wielkością obrotów umożliwia więc tak podatnikowi, jak i organom podatkowym zorientowanie się, czy spełnia on warunki uprawniające do korzystania ze zwolnienia z VAT.
Żaden przepis nie określa jednak wprost, jak ma wyglądać taka ewidencja. Wskazuje się jedynie, że należy ewidencjonować sprzedaż za dany dzień. W ewidencji podlega ujawnieniu sprzedaż w znaczeniu określonym w art. 2 pkt 22 ustawy, dlatego należy w niej wykazywać:
• odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
• eksport towarów,
• wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Ponieważ do wartości limitu obrotów uprawniających do korzystania ze zwolnienia podmiotowego nie wlicza się:
• sprzedaży zwolnionej z VAT,
• obrotu uzyskiwanego ze sprzedaży towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji
– powyższych czynności nie należy wykazywać w ewidencji VAT.
WAŻNE!
Ponieważ ustawa nie określa formy prowadzenia ewidencji, możliwe jest uznanie za ewidencję sprzedaży także innych ewidencji o charakterze księgowym, do których prowadzenia zobowiązany jest podatnik na podstawie przepisów podatkowych, czy też administracyjnych. Z prowadzenia dziennej ewidencji zwalnia podatnika również ewidencjonowanie obrotu w kasie fiskalnej.
Na koniec należy zwrócić uwagę na przepis art. 109 ust. 2 wymienionej ustawy, który określa sankcje za nieprowadzenie ewidencji lub prowadzenie jej w sposób nierzetelny. Gdy organ podatkowy stwierdzi, że podatnik nie prowadzi ewidencji sprzedaży lub prowadzi ją w sposób nierzetelny, wówczas oszacowuje wartość niezaewidencjonowanej sprzedaży i ustala podatek z zastosowaniem stawki 22%. Jednocześnie pozbawia prawa obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług.

• art. 109 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Jerzy Dudziński
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie VAT


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »