| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczek uproszczonych

Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczek uproszczonych

W 2006 r. będę rozliczała się z podatku dochodowego w uproszczonej formie według skali podatkowej. Czy podstawą obliczenia zaliczek może być dochód za 2005 r., mimo że do tego czasu nie będzie złożone zeznanie roczne PIT-36? Proszę o przykład prawidłowego obliczenia wysokości zaliczek.

Różnica polega na tym, że wyliczenia zaliczki dokonuje się bez uwzględniania kwoty zmniejszającej podatek, przy zastosowaniu stawki 19% (bez względu na wysokość dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki). Zaliczka podlega zmniejszeniu o kwotę opłaconej w danym miesiącu składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, odliczanej w granicach ustawowego limitu.

Przykład
Załóżmy, że od 2005 r. pani Anna Wolska jest opodatkowana stawką liniową i w zeznaniu podatkowym złożonym za 2004 r. wykazała dochód w wysokości 68 440,46 zł. Wysokość miesięcznej zaliczki za styczeń 2006 r. obliczy więc w następujący sposób:
68 440,46 zł x 19% = 13 003,68 zł
13 003,68 zł : 12 = 1083,64 zł
1083,64 zł – 145,06 zł = 938,58 zł, a po zaokrągleniu – 939 zł

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wysokość zaliczek uproszczonych będzie ulegać zmianie wraz ze zmianą wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej w poszczególnych miesiącach, podlegającej odliczeniu od należnej zaliczki.

Obowiązki podatników opłacających zaliczki uproszczone
Opłacanie zaliczek uproszczonych zobowiązuje do stosowania tej formy przez cały rok podatkowy. Nie jest zatem możliwa rezygnacja z niej w trakcie roku podatkowego, co potwierdzają również organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 12 lipca 2005 r., nr RO-XV/443/PDOF/376/4/JS/05). Podatnicy są zobowiązani do opłacania zaliczek w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a po zakończeniu roku podatkowego, w ustawowym terminie – do złożenia zeznanie podatkowego, w którym dokonają rozliczenia podatku.

• art. 44 ust. 6b–6i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »