| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Na jakim formularzu należy składać korekty deklaracji VAT

Na jakim formularzu należy składać korekty deklaracji VAT

Złożyłam korektę deklaracji VAT-7 na bieżącym formularzu. Urząd skarbowy zwrócił mi jednak tę korektę, żądając złożenia korekty na deklaracji VAT-7, obowiązującej w rozliczeniu za okres, którego dotyczy korygowana deklaracja. Czy słusznie? Z czego to wynika?

RADA
Żądanie urzędu skarbowego jest bezpodstawne. Korekty deklaracji VAT składa się na obecnie obowiązujących wzorach formularzy. Jest to konsekwencją tego, że przepisy wprowadzające poprzednio obowiązujący formularz zostały uchylone (a więc straciły swój byt prawny).

UZASADNIENIE
Na podstawie art. 99 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług minister właściwy do spraw finansów publicznych (a więc Minister Finansów) określa w drodze rozporządzenia wzory deklaracji VAT. Analogiczne uprawnienie wynikało z art. 10 ust. 4 obowiązującej przed 1 maja 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Obowiązek powyższy wypełniany jest przez Ministra Finansów poprzez wydawanie raz na jakiś czas rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (przed 1 maja 2004 r. – rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego).
Co istotne, wydając nowe rozporządzenie, Minister Finansów zawsze uchyla poprzednie rozporządzenie. Przykładowo, zgodnie z § 4 obecnie obowiązującego rozporządzenia, traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług. Oznacza to, że z momentem wejścia w życie nowego rozporządzenia przestało obowiązywać poprzednie rozporządzenie, a w konsekwencji – wzory deklaracji VAT ogłoszone tym rozporządzeniem.
W tej sytuacji żądanie składania korekt na formularzu deklaracji VAT-7, obowiązującym w rozliczeniu za okres, którego dotyczy korygowana deklaracja, stanowi żądanie na nieistniejącej w systemie prawnym deklaracji. Żądanie takie jest zatem oczywiście bezpodstawne.
WAŻNE!
Sytuacja byłaby inna, gdyby nowe rozporządzenia zawierały klauzulę, że korekty deklaracji VAT należy dokonywać na formularzach obowiązujących w momencie złożenia korygowanej deklaracji. Klauzulę taką zawiera, przykładowo, obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych, obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Takiej klauzuli jednak nie ma w rozporządzeniu dotyczącym deklaracji VAT.

• art. 99 ust. 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 185, poz. 1545
• § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – Dz.U. Nr 224, poz. 2225; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 257, poz. 2155

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »