| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Interpretacja podatkowa

Interpretacja podatkowa

Mam dość skomplikowaną sytuację i chciałbym wiedzieć, jak moje działania będą skutkowały w przyszłości. Wolałbym zapytać urząd, bo doradcy podatkowi różnie mówią. Słyszałem o możliwości zwrócenia się do urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację. Do kogo złożyć wniosek? Czy mogę spytać też o to, jak powinienem postąpić w przyszłości?

ODPOWIEDŹ
Pisemna informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, płatnika lub inkasenta ma charakter jednostkowy i konkretny w stosunku do podmiotu, który wystąpił z danym pytaniem prawnym. Odpowiedni wniosek należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa.

Wyjaśnienie
Warto pamiętać, że informacja ta jest zamieszczana na stronie internetowej właściwej izby skarbowej lub izby celnej bez podania danych podatnika. Wystąpienie z pytaniem prawnym jest możliwe tylko wtedy, jeśli w indywidualnej sprawie podatnika, płatnika lub inkasenta nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że krąg podmiotowy jest ograniczony tylko do osób, które zostały wymienione w art. 14a Ordynacji, pytania nie może zadać każdy, kto tylko wykaże, że ma w tym interes prawny. Samo pytanie powinno zawierać wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego oraz własne stanowisko podmiotu występującego z pytaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściwe pytanie wraz ze stanowiskiem pytającego sformułował pełnomocnik podmiotu uprawnionego.
Prawo pytającego do uzyskania informacji dotyczy nie tylko istniejącego stanu faktycznego, ale również stanu przyszłego. Można więc zapytać o skutki podatkowe przyszłych działań podatnika. Jeśli chodzi zaś o odpowiedź organu podatkowego, to nie może się ona ograniczać jedynie do przytoczenia właściwych przepisów, ale powinna też zawierać ocenę prawną stanowiska pytającego z podaniem regulacji, na których ocena ta się opiera.
Pisemna interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązania podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Na koniec warto wspomnieć, że odpowiedź organu podatkowego obowiązuje nie tylko organ podatkowy, który dokonał tej oceny, ale również wszystkie organy podatkowe podległe izbie, na której stronach ją zamieszczono. Nie obowiązuje natomiast innych izb skarbowych i celnych oraz podległych im organów. W konsekwencji przepisy dotyczące tej samej wątpliwości prawnej różne izby mogą różnie interpretować. Jednocześnie trzeba mieć na względzie, że organ podatkowy – udzielając informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego – musi liczyć się z tym, że stosowanie się do tej informacji przez wszystkich podatników, do których ona dotrze, nie może im szkodzić. Nie można bowiem różnicować interpretacji w zależności od tego, któremu organowi podlega podatnik.
Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, które wnosi się w ciągu 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Edyta Wereszczyńska

Podstawa prawna
•  art. 14a i 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »