| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak należy się zachować, jeśli kontrahent po przyjęciu faktury wycofał się z umowy

Jak należy się zachować, jeśli kontrahent po przyjęciu faktury wycofał się z umowy

Spółka podpisała umowę na wykonanie usługi. Została wystawiona faktura, którą odbiorca - kontrahent - przyjął. Przedstawiliśmy specyfikację i cały kosztorys, którego kontrahent nie przyjął i chce wycofać się z umowy. Czy możemy teraz anulować taką fakturę?

RADA
Niestety, nie mogą Państwo anulować przyjętej do obrotu prawnego faktury. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wystawienie faktury korygującej. Anulowanie jest dopuszczalne tylko w sytuacji, jeśli faktura została jedynie sporządzona, a nie wystawiona, tzn. nie wprowadzona do obrotu prawnego.

UZASADNIENIE
Odpowiedź należy rozpocząć od przypomnienia, że z przepisów o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jej zapłaty. A zatem, jeśli faktura zostanie wprowadzona do obrotu prawnego, czyli odbiorca ją otrzyma, wówczas podatnik – wystawca faktury jest bezwzględnie zobowiązany do ujęcia jej w swoich ewidencjach VAT oraz do odprowadzenia podatku należnego VAT, wynikającego z tej faktury.
ZAPAMIĘTAJ!
Faktura jedynie sporządzona, a nie wystawiona, tzn. nie wprowadzona do obrotu prawnego, nie rodzi obowiązku podatkowego i taką można ewentualnie anulować.
Stanowisko takie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2000 r. (sygn. III SA 1715/99), w którym stwierdził m.in. „możliwość anulowania faktur, mimo że nie jest dopuszczona wyraźnie przez ustawę o podatku od towarów i usług; należy ją zaaprobować, jako praktyczną i realną drogę „wycofania się” podatnika z błędnego wystawienia dokumentu rozliczeniowego. Jednak powinna ona dotyczyć wyłącznie tych dokumentów rozliczeniowych, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego (np. poprzez doręczenie ich kontrahentom)”.
Z treści przedstawionego przez Czytelnika pytania wynika, iż faktura została wystawiona i dostarczona kontrahentowi. Zatem brak jest możliwości jej anulowania.
W przypadku wprowadzenia faktury do obrotu prawnego pozostaje jedynie możliwość dokonania korekty tej faktury na zasadach określonych przepisami.
Przepisy te zawarte są w § 16 –17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Aby mogli Państwo dokonać korekty obrotu i podatku należnego, jesteście obowiązani posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Natomiast nabywca, otrzymujący fakturę korygującą, jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.
Jak pisaliśmy w nr 4 BV, przepis ten jest niezgodny z Konstytucją, ale nie zastosowanie się do niego narazi nas na konflikt z urzędem skarbowym.

• § 16–17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Magdalena Jabłecka
specjalista w zakresie VAT,
pracownik redakcji
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »