| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak należy się zachować, jeśli kontrahent po przyjęciu faktury wycofał się z umowy

Jak należy się zachować, jeśli kontrahent po przyjęciu faktury wycofał się z umowy

Spółka podpisała umowę na wykonanie usługi. Została wystawiona faktura, którą odbiorca - kontrahent - przyjął. Przedstawiliśmy specyfikację i cały kosztorys, którego kontrahent nie przyjął i chce wycofać się z umowy. Czy możemy teraz anulować taką fakturę?

RADA
Niestety, nie mogą Państwo anulować przyjętej do obrotu prawnego faktury. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wystawienie faktury korygującej. Anulowanie jest dopuszczalne tylko w sytuacji, jeśli faktura została jedynie sporządzona, a nie wystawiona, tzn. nie wprowadzona do obrotu prawnego.

UZASADNIENIE
Odpowiedź należy rozpocząć od przypomnienia, że z przepisów o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jej zapłaty. A zatem, jeśli faktura zostanie wprowadzona do obrotu prawnego, czyli odbiorca ją otrzyma, wówczas podatnik – wystawca faktury jest bezwzględnie zobowiązany do ujęcia jej w swoich ewidencjach VAT oraz do odprowadzenia podatku należnego VAT, wynikającego z tej faktury.
ZAPAMIĘTAJ!
Faktura jedynie sporządzona, a nie wystawiona, tzn. nie wprowadzona do obrotu prawnego, nie rodzi obowiązku podatkowego i taką można ewentualnie anulować.
Stanowisko takie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2000 r. (sygn. III SA 1715/99), w którym stwierdził m.in. „możliwość anulowania faktur, mimo że nie jest dopuszczona wyraźnie przez ustawę o podatku od towarów i usług; należy ją zaaprobować, jako praktyczną i realną drogę „wycofania się” podatnika z błędnego wystawienia dokumentu rozliczeniowego. Jednak powinna ona dotyczyć wyłącznie tych dokumentów rozliczeniowych, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego (np. poprzez doręczenie ich kontrahentom)”.
Z treści przedstawionego przez Czytelnika pytania wynika, iż faktura została wystawiona i dostarczona kontrahentowi. Zatem brak jest możliwości jej anulowania.
W przypadku wprowadzenia faktury do obrotu prawnego pozostaje jedynie możliwość dokonania korekty tej faktury na zasadach określonych przepisami.
Przepisy te zawarte są w § 16 –17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Aby mogli Państwo dokonać korekty obrotu i podatku należnego, jesteście obowiązani posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Natomiast nabywca, otrzymujący fakturę korygującą, jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.
Jak pisaliśmy w nr 4 BV, przepis ten jest niezgodny z Konstytucją, ale nie zastosowanie się do niego narazi nas na konflikt z urzędem skarbowym.

• § 16–17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Magdalena Jabłecka
specjalista w zakresie VAT,
pracownik redakcji
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK