| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Jak należy opodatkować zakup praw autorskich od osoby prawnej mającej siedzibę w Austrii oraz od firmy zarejestrowanej na Słowacji? Faktury za przeniesienie praw autorskich do wydania książki otrzymaliśmy z Austrii oraz z firmy na Słowacji. Czy musimy żądać certyfikatów rezydencji z obydwu państw, aby zwolnić należności z opodatkowania?

RADA
Należności z praw autorskich, przekazywane do Austrii i na Słowację, podlegają opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem według stawki 5%.

UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że zakup praw autorskich odbywa się od dwu firm mających siedzibę w Austrii i na Słowacji. Z tego tytułu należności licencyjne będą przekazane do obu tych państw. Określenie „należności licencyjne”, zawarte w umowie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, oznacza m.in. wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego. Podobnej treści określenie tego pojęcia zawiera umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
(-)
Należności te, odmiennie od sugestii wynikającej z pytania, wcale nie są w Polsce zwolnione od podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 umowy z Austrią należności te mogą być również opodatkowane w umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego państwa, ale jeżeli odbiorca jest właścicielem należności licencyjnych, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty należności licencyjnych brutto. Analogiczne postanowienia zawiera art. 12 ust. 2 umowy ze Słowacją.
Postanowienia te nie oznaczają możliwości wyboru przez podatnika miejsca opodatkowania tych należności, lecz prawo państwa, w którym te należności powstają, do ich opodatkowania, jeżeli prawo tego państwa taką regulację przewiduje. W Polsce opodatkowanie tych należności wynika z art. 21 ust. 1 pkt 1 updop. Na jego podstawie podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników mających siedzibę za granicą praw autorskich lub praw pokrewnych wynosi 20% przychodów. Należy jednak uwzględnić postanowienia umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 21 ust. 2 updop). Mają one pierwszeństwo przed przepisami polskich ustaw.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W związku z powyższym skoro umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisane przez Polskę z Austrią i Słowacją, przewidują opodatkowanie tych należności według stawki 5%, to należy zastosować postanowienia tych umów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zastosowanie niższej stawki jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby odbiorcy tych należności certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1 updop).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »