| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy rozliczyć fakturę za usługi telekomunikacyjne

Kiedy rozliczyć fakturę za usługi telekomunikacyjne

Otrzymałem fakturę za usługę telekomunikacyjną wystawioną 14 maja 2006 r., z terminem płatności 28 maja 2006 r. Czy mogę rozliczyć taką fakturę tylko w deklaracji za maj? Czy jeżeli nie rozliczę tej faktury w deklaracji majowej, mogę to zrobić w deklaracji za czerwiec?

RADA
W przypadku otrzymania faktury za usługi telekomunikacyjne powinien Pan taką fakturę rozliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym przypada określony na tej fakturze termin płatności. W tym wypadku będzie to deklaracja majowa. Jeżeli nie odliczy Pan VAT w tym terminie, może Pan to zrobić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, czyli czerwiec.

UZASADNIENIE
Odpowiedź na Pana pytanie należy rozpocząć od zwrócenia uwagi na fakt, że ustawodawca w sposób szczególny określił zasady odliczania VAT z faktur za usługi telekomunikacyjne. Co do zasady, VAT z faktur rozlicza się w deklaracji za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli jednak faktura za usługę telekomunikacyjną zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, to prawo do odliczenia wykazanego na niej VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności za te usługi (art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT).
W pytaniu nie podaje Pan, jakiego okresu dotyczy otrzymana faktura. Ponieważ jednak na fakturze tej określono termin płatności na 28 maja, zakładam, że znalazła się na niej również informacja, jakiego miesiąca dotyczy zapłata. W związku z tym otrzymana przez Pana faktura powinna zostać rozliczona w deklaracji za maj, a więc do 25 czerwca 2006 r. Ponieważ 25 czerwca wypada w tym roku w niedzielę, data złożenia deklaracji za maj przesunie się na 26 czerwca. Jeżeli jednak nie dokonałby Pan rozliczenia tej faktury w deklaracji za maj, może Pan to zrobić w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, czyli czerwiec. Przepis art. 86 ust. 11 ustawy o VAT mówi bowiem wyraźnie, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 tego artykułu, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Ponieważ sposób odliczania VAT z faktury za usługi telekomunikacyjne został określony w art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT, to przytoczona zasada ma również zastosowanie do faktur za tego typu usługi.
Na koniec warto również wspomnieć o możliwości korygowania deklaracji VAT w przypadku, gdyby z jakichś przyczyn nie rozliczył Pan otrzymanej faktury. Jeżeli nie dokonałby Pan obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których była wyżej mowa, może Pan to zrobić poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej. Korekty tej dokonuje się za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. W tym przypadku jest to maj 2006 r. Korekty można jednak dokonać nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym to prawo wystąpiło.

• art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
ekspert w zakresie VAT, pracownik redakcji
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »