| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy płatnik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek

Czy płatnik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek

Jestem właścicielem firmy i płatnikiem składek. Zatrudniam 20 pracowników. Od początku br. moja firma boryka się z kłopotami finansowymi. Czy w takiej sytuacji, zanim powstanie zaległość w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, mógłbym zwrócić się do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności? Jeżeli tak, to jaki jest tryb postępowania?

RADA
Firma może ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie terminu płatności składek. Podstawą jej wniosku mogą być kłopoty finansowe. Ulga dotyczy tylko składek finansowanych przez firmę. Są to: połowa składki emerytalnej, rentowej, składka wypadkowa oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą może wystąpić o ulgę obejmującą pełną wysokość składek. Nie ma u niego bowiem podziału składek na finansowane przez płatnika i ubezpieczonego. W tym przypadku ulgą będą objęte składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

UZASADNIENIE
ZUS może na wniosek płatnika odroczyć termin płatności składek ze względów gospodarczych lub innych przyczyn – uwzględniając możliwości płatnicze zobowiązanego oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Odroczenie to następuje w formie umowy (art. 29 ust. 1 i 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Wniosek składa się w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Płatnik może uzyskać odroczenie terminu płatności należności na okres 6 miesięcy, niezależnie od wysokości kwoty odraczanej należności. Wniosek w tej sprawie powinien być złożony najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. Poniżej zamieszczamy wzór takiego wniosku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozpatrując wniosek płatnika składek o odroczenie terminu zapłaty składek, ZUS nie wydaje decyzji, tylko zawiera z płatnikiem umowę cywilnoprawną. Z treści takiej umowy wynikać będą zasady odraczania terminu płatności, a także ewentualne możliwości i warunki rozwiązania umowy.
Płatnik, który zawarł taką umowę, zobowiązany jest do realizacji jej postanowień. W przeciwnym razie ZUS zerwie umowę i nakaże natychmiastową spłatę należności. A oto wzór umowy o odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odroczenie terminu płatności zależy od uznania ZUS. Sam fakt złożenia wniosku przez płatnika nie rodzi po stronie ZUS obowiązku podjęcia decyzji pozytywnej. ZUS analizuje każdy przypadek indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie finansowe i ekonomiczne aspekty przedstawione we wniosku.
W razie pozytywnego rozpatrzenia sprawy skutkującego odroczeniem terminu naliczana jest opłata prolongacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Ordynacji podatkowej (art. 29 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
„Jak wyliczyć opłatę prolongacyjną” omówiliśmy szczegółowo w „MONITORZE księgowego” nr 7/2006, str. 94.
W okresie korzystania z ulgi polegającej na odroczeniu terminu płatności składek ZUS nie nalicza odsetek za zwłokę, a płatnik składek może otrzymać zaświadczenie o braku zobowiązań wobec ZUS.

• art. 29 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104

Beata Wróblewska
ekspert w zakresie
ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK