| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy pozostałą do odliczenia ulgę mieszkaniową wykazaną w zeznaniu za 2005 r. można odliczyć w PIT-5

Czy pozostałą do odliczenia ulgę mieszkaniową wykazaną w zeznaniu za 2005 r. można odliczyć w PIT-5

W zeznaniu rocznym PIT-36 za 2005 r. w części - odliczenia od podatku znajduje się pozycja - ulgi mieszkaniowe do odliczenia w latach następnych. Czy ustalona tam kwota może być odliczona w składanych przeze mnie bieżących deklaracjach PIT-5, czy też dopiero w zeznaniu rocznym za 2006 r.?


RADA
Kwota ta może być odliczona dopiero w zeznaniu za 2006 r.

UZASADNIENIE
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, pomimo składania deklaracji PIT-5. Podatnicy, którzy osiągają dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne z uwzględnieniem zasady, że zaliczkę za dany miesiąc stanowi podatek obliczony według reguł określonych w art. 26, 27 i 27b updof (art. 44 ust. 3 pkt 2 updof). Przepisy te określają, że podatek jest płatny według obowiązującej w danym roku podatkowym skali podatkowej. Dochód można pomniejszyć tylko o:
• zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne,
• dokonane zwroty nienależnie pobranych świadczeń,
• wydatki na cele rehabilitacyjne,
• darowizny oraz
• wydatki z tytułu korzystania przez podatnika z sieci Internet w miejscu zamieszkania podatnika.
Istnieje także możliwość pomniejszenia podatku o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Niestety, żaden z tych przepisów nie wspomina o możliwości odliczenia od podatku w trakcie roku podatkowego wydatków mieszkaniowych poniesionych w roku ubiegłym, np. wydatków na remont własnego lokalu mieszkalnego. Możliwości takiej nie przewiduje również PIT-5 w segmencie J.2 „Odliczenia od podatku”. W związku z tym pozostały do odliczenia podatek z ulgi remontowej do odliczenia w latach następnych można odliczyć dopiero w zeznaniu za 2006 r.

• art. 44 ust. 3 pkt 2, art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Andrzej Przeszkoda

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »