| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy możliwe jest uniknięcie bycia płatnikiem podatku od licencji

Czy możliwe jest uniknięcie bycia płatnikiem podatku od licencji

Kupujemy u kontrahenta zagranicznego dostęp do bazy danych. Czy jednoznaczny zapis w umowie, mówiący o tym, że "podatek dochodowy leży po stronie licencjodawcy", zwalnia nas od stosowania zasady potrącania z należności podatku dochodowego "u źródła"? Posiadamy certyfikaty rezydencji podatkowej kontrahenta.

RADA
Użycie w umowie z kontrahentem sformułowania, że „podatek leży po stronie licencjodawcy”, nie zwalnia licencjobiorcy (płatnika) od naliczenia, pobrania i wpłacenia podatku.

UZASADNIENIE
Podatek „u źródła” to należność płacona przez płatnika od dochodu osiąganego przez zagranicznego kontrahenta. „Źródło” tego dochodu znajduje się na terenie Polski. W odniesieniu do przedstawionego pytania należy stwierdzić, że ekonomiczny ciężar podatku dochodowego pobieranego „u źródła” spoczywa na licencjodawcy będącym podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 updop. Na polskim podmiocie spoczywa natomiast obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku. Jest on bowiem płatnikiem podatku zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym lub postanowieniami właściwej umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu.
W praktyce wygląda to w ten sposób, że płatnik pomniejsza cenę należną licencjodawcy o kwotę podatku i dokonuje jej wpłaty.

PRZYKŁAD
Z tytułu sprzedaży licencji podatnik na rzecz zagranicznego kontrahenta uiszcza kwotę 10 000 zł. Podatnik nie posiada certyfikatu rezydencji kontrahenta.
Od wypłacanej kwoty zobowiązany jest pobrać „u źródła” 20% podatek dochodowy w wysokości 2000 zł. Wypłata na rzecz kontrahenta po potrąceniu podatku wynosi więc 8000 zł. Jeżeli podatnik posiadałby certyfikat rezydencji kontrahenta, zobowiązany byłby do zastosowania właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i do pobrania podatku „u źródła” według stawki określonej w tej umowie (np. 10% – czyli pobór podatku wyniósłby 1000 zł).
WAŻNE!
Użycie w umowie z kontrahentem sformułowania, że „podatek leży po stronie licencjodawcy”, nie zwalnia licencjobiorcy, który jest płatnikiem tego podatku, od jego naliczenia, pobrania i wpłacenia.
Należy zauważyć, że skoro ciężar podatku leży po stronie licencjodawcy, oznacza to tylko tyle, że ponosi on ekonomiczny ciężar tego podatku. W efekcie więc jest to tylko potwierdzenie, że licencjobiorca, wypłacając należne mu wynagrodzenie, może z tego wynagrodzenia pobrać podatek dochodowy.

• art. 3 i 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Marcin Sikora
doradca podatkowy

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »