| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy możliwe jest uniknięcie bycia płatnikiem podatku od licencji

Czy możliwe jest uniknięcie bycia płatnikiem podatku od licencji

Kupujemy u kontrahenta zagranicznego dostęp do bazy danych. Czy jednoznaczny zapis w umowie, mówiący o tym, że "podatek dochodowy leży po stronie licencjodawcy", zwalnia nas od stosowania zasady potrącania z należności podatku dochodowego "u źródła"? Posiadamy certyfikaty rezydencji podatkowej kontrahenta.

RADA
Użycie w umowie z kontrahentem sformułowania, że „podatek leży po stronie licencjodawcy”, nie zwalnia licencjobiorcy (płatnika) od naliczenia, pobrania i wpłacenia podatku.

UZASADNIENIE
Podatek „u źródła” to należność płacona przez płatnika od dochodu osiąganego przez zagranicznego kontrahenta. „Źródło” tego dochodu znajduje się na terenie Polski. W odniesieniu do przedstawionego pytania należy stwierdzić, że ekonomiczny ciężar podatku dochodowego pobieranego „u źródła” spoczywa na licencjodawcy będącym podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 updop. Na polskim podmiocie spoczywa natomiast obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku. Jest on bowiem płatnikiem podatku zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym lub postanowieniami właściwej umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu.
W praktyce wygląda to w ten sposób, że płatnik pomniejsza cenę należną licencjodawcy o kwotę podatku i dokonuje jej wpłaty.

PRZYKŁAD
Z tytułu sprzedaży licencji podatnik na rzecz zagranicznego kontrahenta uiszcza kwotę 10 000 zł. Podatnik nie posiada certyfikatu rezydencji kontrahenta.
Od wypłacanej kwoty zobowiązany jest pobrać „u źródła” 20% podatek dochodowy w wysokości 2000 zł. Wypłata na rzecz kontrahenta po potrąceniu podatku wynosi więc 8000 zł. Jeżeli podatnik posiadałby certyfikat rezydencji kontrahenta, zobowiązany byłby do zastosowania właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i do pobrania podatku „u źródła” według stawki określonej w tej umowie (np. 10% – czyli pobór podatku wyniósłby 1000 zł).
WAŻNE!
Użycie w umowie z kontrahentem sformułowania, że „podatek leży po stronie licencjodawcy”, nie zwalnia licencjobiorcy, który jest płatnikiem tego podatku, od jego naliczenia, pobrania i wpłacenia.
Należy zauważyć, że skoro ciężar podatku leży po stronie licencjodawcy, oznacza to tylko tyle, że ponosi on ekonomiczny ciężar tego podatku. W efekcie więc jest to tylko potwierdzenie, że licencjobiorca, wypłacając należne mu wynagrodzenie, może z tego wynagrodzenia pobrać podatek dochodowy.

• art. 3 i 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Marcin Sikora
doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »