| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy możliwe jest żądanie podatku VAT od kontrahentów, którym wystawione zostały rachunki

Czy możliwe jest żądanie podatku VAT od kontrahentów, którym wystawione zostały rachunki

Urząd skarbowy ustalił VAT należny do zapłacenia za 2005 r. w związku z przekroczeniem limitu 10 000 euro. Czy podatnik ma możliwość odzyskać zapłacony VAT od swoich odbiorców, którym przed złożeniem VAT-R wystawił rachunki bez VAT?

RADA
W tej sytuacji podatnik nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku. Zwłaszcza że nie jest możliwe wystawienie faktur VAT, które pozwalałyby na odliczenie takiego podatku. Przepisy nie regulują takiej sytuacji. W szczególności nie określają trybu odzyskania VAT. Należy uznać, że podstawą ewentualnego żądania mogą być wyłącznie postanowienia umów zawieranych z kontrahentami. Wątpliwe jest jednak, aby zawierane przez podatnika umowy przewidywały, że ustalane ceny są cenami netto.

• art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK