| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak udokumentować zwrot zadatku w podwójnej wysokości

Jak udokumentować zwrot zadatku w podwójnej wysokości

Czy zwrot zadatku w podwójnej wysokości należy dokumentować fakturą korygującą dla całej zwróconej kwoty, czy też do wysokości otrzymanej uprzednio zaliczki, a pozostałą kwotę traktować jako karę i dokumentować notą księgową?

RADA
Zwrot zadatku w podwójnej wysokości należy udokumentować fakturą korygującą tylko do wysokości zadatku. Na pozostałą część należy wystawić inny dokument (np. notę księgową).

UZASADNIENIE
W Państwa przypadku prawdopodobnie dochodzi do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości z powodu, niewywiązania się przez Was, jako sprzedających, z umowy. Reguluje to art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że w przypadku gdy brak jest odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, zadatek dany przy zawarciu umowy ma takie znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek. Natomiast dający zadatek może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
W drugim z wymienionych przypadków, a więc gdy strona obowiązana jest do zapłaty kwoty w wysokości dwukrotności otrzymanego zadatku, kwotę tę, z punktu widzenia podatku VAT, podzielić należy na dwie równe części:
• zwrot zadatku oraz
• odszkodowanie z tytułu niewykonania umowy.
WAŻNE!
Gdy strona obowiązana jest do zapłaty kwoty w wysokości dwukrotności otrzymanego zadatku, kwotę należy rozliczyć jako zwrot zadatku oraz odszkodowanie z tytułu niewykonania umowy.
W części, w jakiej zapłata takiej kwoty stanowi zwrot zadatku, czynność tę należy udokumentować na zasadach ogólnych, obowiązujących przy zwrotach zaliczek (zadatków, przedpłat, rat), a więc w przypadku zadatku udokumentowanego fakturą – fakturą korygującą (por. § 16 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia o fakturach). Na pozostałą część należy wystawić inny dokument (np. notę księgową).
Nie jest w takiej sytuacji prawidłowe wystawienie faktury korygującej na kwotę podwójnego zadatku, nie jest również prawidłowe wystawienie ewentualnej faktury przez podatnika, któremu kwota ta została wypłacona (to drugie potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach w postanowieniu z 7 kwietnia 2005 r., sygn. DF/415-3/05/JM, publ. http://sip.mf.gov.pl/).

• art. 394 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1316
• § 16 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »