| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy wykazywać w księgach rachunkowych otrzymanie darowizny usług

Czy należy wykazywać w księgach rachunkowych otrzymanie darowizny usług

Nasza jednostka (klub sportowy) otrzymała darowiznę w postaci usługi - malowanie pomieszczeń. Jak powinniśmy postępować w przypadku otrzymania takiej usługi? Czy słuszne byłoby księgowanie: Wn konto "Rozrachunki", Ma konto "Przychody operacyjne" oraz Wn konto "Koszty operacyjne", Ma konto "Rozrachunki"?

RADA
Podany przez Państwa sposób księgowania nie jest prawidłowy. Jeżeli wykonana nieodpłatnie na rzecz Państwa klubu usługa remontowa (malowanie) nie posiada charakteru ulepszenia lub modernizacji, zwiększających wartość początkową budynku wprowadzonego na stan środków trwałych, to nie zostanie wcale wykazana w księgach rachunkowych, ponieważ nie powoduje zwiększenia stanu aktywów. Oznacza to, że wykonanie nieodpłatnej usługi malowania pomieszczeń na rzecz Państwa klubu nie wymaga żadnych księgowań. Do rozważenia pozostaje natomiast kwestia przychodu podatkowego w związku z uzyskaniem nieodpłatnego świadczenia.

UZASADNIENIE
Wykazanie otrzymanej darowizny w księgach rachunkowych jest możliwe wówczas, gdy ma ona charakter składnika majątku, a więc towarów, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych lub środków pieniężnych. „Remont” lokalu miałby taki charakter, gdyby zwiększał wartość budynku wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, a więc gdyby został uznany za jego ulepszenie (modernizację). Wówczas darowiznę należałoby wykazać podobnie jak darowiznę środka trwałego (uwzględniając art. 41 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości), zapisem:
Wn konto 010
„Środki trwałe” (zwiększenie wartości początkowej istniejącego środka z tytułu ulepszenia, ewentualnie przez konto „Środki trwałe w budowie”),
Ma konto 845 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, a następnie – równolegle do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości środka trwałego otrzymanego lub sfinansowanego darowizną:
Wn konto 845 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,
Ma konto 765 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Pozyskanej nieodpłatnie usługi remontowej (malowania), niepowodującej zwiększenia wartości budynku (środka trwałego), nie ewidencjonuje się w księgach rachunkowych, nawet wówczas gdy otrzymane świadczenie spowoduje powstanie przychodu podatkowego, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód taki odnotowuje się pozaksięgowo, dla potrzeb opodatkowania, i wykazuje w deklaracji.
WAŻNE!
Otrzymania darowizny usługi mającej charakter remontowy nie ewidencjonuje się w księgach rachunkowych, nawet gdy otrzymane świadczenie powoduje powstanie przychodu podatkowego. Przychód podatkowy odnotowuje się pozaksięgowo.
Jak stanowią przepisy podatku dochodowego (art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i analogicznie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) – przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych wyjątek stanowi jedynie wartość świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »