| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

Sklep spożywczy prowadzi sprzedaż detaliczną napojów. Napoje sprzedajemy razem z butelką. Prowadzimy również skup, gdzie klienci indywidualni mogą zwrócić niepotrzebne butelki. Jak powinniśmy zaewidencjonować opakowania zwrotne sprzedane klientom?


Jak ewidencjonować opakowania, których wartość jest zawarta w cenie towaru
W przypadku przyjęcia rozwiązania polegającego na sprzedaży i późniejszym skupie butelek ewidencja księgowa odbywa się na takich samych zasadach jak ewidencja sprzedanych towarów.

Przykład 2
Sklep spożywczy „Osiedlowy” prowadzi sprzedaż detaliczną dla osób fizycznych. Sklep prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.
Pan Jan zakupił w sklepie napój chłodzący gazowany za 3,05 zł (wartość netto – 2,50 zł, VAT – 0,55 zł). Do ceny towaru doliczono wartość butelki zwrotnej – 1,22 zł (wartość netto 1 zł + VAT 0,22 zł). Sprzedaż zarejestrowano w kasie fiskalnej w kwocie 4,27 zł.
Wartość butelki w cenie nabycia wynosi 1 zł.
Pan Jan zwrócił butelkę po napoju. Z kasy wypłacono gotówkę w wysokości 1,22 zł. Dokonano korekty obrotu w ewidencji sprzedaży.
1. Ewidencja księgowa sprzedaży
Wn „Kasa” 4,27
Ma „Przychody ze sprzedaży towarów” 2,50
Ma „Przychody ze sprzedaży opakowań” 1
Ma „Rozliczenie z tytułu VAT należnego” 0,77
– zapis równoległy – ewidencja pozabilansowa:
Ma „Opakowania – butelki zwrotne 0,5 l typu ABC” 1
2. Skup butelki
Wn „Przychody ze sprzedaży opakowań” 1
Wn „Rozliczenie z tytułu VAT należnego” 0,22
Ma „Kasa” 1,22
– zapis równoległy – ewidencja pozabilansowa:
Wn „Opakowania – butelki zwrotne 0,5 l typu ABC” 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


UWAGA!
W dacie sprzedaży butelek zwrotnych powstaje obowiązek w podatku dochodowym i podatku VAT.
Późniejszy ich skup należy traktować jak każdy inny zwrot towaru. Zwrot towarów zmniejsza podstawę opodatkowania i podstawę opodatkowania VAT.

US
Poprawność takiego postępowania potwierdza stanowisko naczelnika I Urzędu Skarbowego w Radomiu w piśmie z 6 grudnia 2004 r. (nr US 24/1110/443/119/2004/IW): Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. obrót (będący podstawą opodatkowania) zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów (...). Z gramatycznego brzmienia cytowanego przepisu wynika więc, że możliwość pomniejszenia uzyskanego obrotu między innymi o kwoty odpowiadające wartości zwróconych towarów może nastąpić pod warunkiem, że zwroty towaru co do zasady są prawnie dopuszczalne i zwroty te zostały udokumentowane. Obowiązkiem podatnika jest więc w rozumieniu tego przepisu odpowiednie udokumentowanie zwrotu wartości towaru w wyniku bądź to odstąpienia od umowy sprzedaży, bądź to w wyniku uznania reklamacji (…) przepis art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. nie uzależnia dopuszczalności pomniejszenia obrotu o kwoty odpowiadające wartości zwróconych towarów od posiadania przez podatnika oryginału paragonu z kasy fiskalnej potwierdzającego zakup towaru.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK