| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

Sklep spożywczy prowadzi sprzedaż detaliczną napojów. Napoje sprzedajemy razem z butelką. Prowadzimy również skup, gdzie klienci indywidualni mogą zwrócić niepotrzebne butelki. Jak powinniśmy zaewidencjonować opakowania zwrotne sprzedane klientom?


Jak ewidencjonować opakowania, których wartość jest zawarta w cenie towaru
W przypadku przyjęcia rozwiązania polegającego na sprzedaży i późniejszym skupie butelek ewidencja księgowa odbywa się na takich samych zasadach jak ewidencja sprzedanych towarów.

Przykład 2
Sklep spożywczy „Osiedlowy” prowadzi sprzedaż detaliczną dla osób fizycznych. Sklep prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.
Pan Jan zakupił w sklepie napój chłodzący gazowany za 3,05 zł (wartość netto – 2,50 zł, VAT – 0,55 zł). Do ceny towaru doliczono wartość butelki zwrotnej – 1,22 zł (wartość netto 1 zł + VAT 0,22 zł). Sprzedaż zarejestrowano w kasie fiskalnej w kwocie 4,27 zł.
Wartość butelki w cenie nabycia wynosi 1 zł.
Pan Jan zwrócił butelkę po napoju. Z kasy wypłacono gotówkę w wysokości 1,22 zł. Dokonano korekty obrotu w ewidencji sprzedaży.
1. Ewidencja księgowa sprzedaży
Wn „Kasa” 4,27
Ma „Przychody ze sprzedaży towarów” 2,50
Ma „Przychody ze sprzedaży opakowań” 1
Ma „Rozliczenie z tytułu VAT należnego” 0,77
– zapis równoległy – ewidencja pozabilansowa:
Ma „Opakowania – butelki zwrotne 0,5 l typu ABC” 1
2. Skup butelki
Wn „Przychody ze sprzedaży opakowań” 1
Wn „Rozliczenie z tytułu VAT należnego” 0,22
Ma „Kasa” 1,22
– zapis równoległy – ewidencja pozabilansowa:
Wn „Opakowania – butelki zwrotne 0,5 l typu ABC” 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


UWAGA!
W dacie sprzedaży butelek zwrotnych powstaje obowiązek w podatku dochodowym i podatku VAT.
Późniejszy ich skup należy traktować jak każdy inny zwrot towaru. Zwrot towarów zmniejsza podstawę opodatkowania i podstawę opodatkowania VAT.

US
Poprawność takiego postępowania potwierdza stanowisko naczelnika I Urzędu Skarbowego w Radomiu w piśmie z 6 grudnia 2004 r. (nr US 24/1110/443/119/2004/IW): Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. obrót (będący podstawą opodatkowania) zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów (...). Z gramatycznego brzmienia cytowanego przepisu wynika więc, że możliwość pomniejszenia uzyskanego obrotu między innymi o kwoty odpowiadające wartości zwróconych towarów może nastąpić pod warunkiem, że zwroty towaru co do zasady są prawnie dopuszczalne i zwroty te zostały udokumentowane. Obowiązkiem podatnika jest więc w rozumieniu tego przepisu odpowiednie udokumentowanie zwrotu wartości towaru w wyniku bądź to odstąpienia od umowy sprzedaży, bądź to w wyniku uznania reklamacji (…) przepis art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. nie uzależnia dopuszczalności pomniejszenia obrotu o kwoty odpowiadające wartości zwróconych towarów od posiadania przez podatnika oryginału paragonu z kasy fiskalnej potwierdzającego zakup towaru.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK