| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

Sklep spożywczy prowadzi sprzedaż detaliczną napojów. Napoje sprzedajemy razem z butelką. Prowadzimy również skup, gdzie klienci indywidualni mogą zwrócić niepotrzebne butelki. Jak powinniśmy zaewidencjonować opakowania zwrotne sprzedane klientom?


RADA
Sklepy detaliczne sprzedające osobom fizycznym napoje w butelkach zwrotnych mogą pobierać za butelki kaucję i zwracać ją klientowi po zwrocie butelek lub sprzedawać butelki łącznie z towarem, a następnie skupować je od klientów. Wydanie i późniejsze przyjęcie butelek kaucjonowanych podlega ewidencji pozabilansowej, natomiast wydanie butelek sprzedanych i późniejsze przyjęcie butelek skupowanych ewidencjonuje się na kontach magazynowych, na takich samych zasadach jak towary.

UZASADNIENIE
W poprzednim numerze „Brifu” opisaliśmy zasady ewidencji opakowań zwrotnych otrzymanych od dostawców. W sklepach detalicznych problem opakowań zwrotnych występuje również w transakcjach sprzedaży klientom indywidualnym.
Jak ewidencjonować butelki sprzedawane za kaucją
Sprzedaż butelek za kaucję następuje raczej w niewielkich sklepach spożywczych, gdzie kaucje zbierane są poza funkcjami kasy fiskalnej.

Przykład 1
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

UWAGA!
Operacja przedstawiona w przykładzie jest obojętna dla podatku dochodowego oraz dla podatku VAT.
Pobrana kaucja nie jest przychodem podatkowym ani obrotem rodzącym obowiązki w VAT. Zapisy § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. regulują rozliczenie opakowań zwrotnych związanych ze sprzedażą towarów na rzecz firm. Nakładają one obowiązek wystawiania faktur VAT na opakowania niezwrócone w terminie.
W przypadku sprzedaży detalicznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej faktury VAT wystawia się włącznie na życzenie klienta. Sklepy są zobowiązane do prowadzenia ewidencji obrotu i podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zapisy rozporządzenia Ministra Finansów nie mają tu zastosowania. Rozliczenia sprzedaży opakowań kaucjonowanych dokonuje się poza funkcjami fiskalnymi kasy.
US
Potwierdza tę tezę interpretacja naczelnika II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w piśmie z 14 lipca 2004 r. (nr II US II/443/64/2004): Jak wynika z zapisu art. 111 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dla rozliczeń opakowań kaucjonowanych, jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, prawidłowe będzie ewidencjonowanie obrotu poza fiskalnymi funkcjami kasy (wpłata i wypłata gotówki), co nie będzie miało wpływu na wysokość obrotu, a w konsekwencji nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK