| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób rozliczyć przeniesienie na klienta kosztów nabycia znaków opłaty skarbowej oraz zapłaconych opłat manipulacyjnych

W jaki sposób rozliczyć przeniesienie na klienta kosztów nabycia znaków opłaty skarbowej oraz zapłaconych opłat manipulacyjnych

Nasza firma zakupuje znaki opłaty skarbowej oraz otrzymuje z urzędu celnego dokumenty (np. K-103) wykazujące opłaty manipulacyjne. Nabywcą tych czynności jest agencja celna, natomiast koszt powinien być przeniesiony na klienta. W związku z tym koszty te refakturujemy (faktura VAT) na klienta. Refakturujemy, to znaczy nie dodajemy własnej marży. Firma jest spółką prawa handlowego (spółka z o.o.) i nie jest organem administracji państwowej. Jest podatnikiem VAT. Mamy więc następujące pytania:

1) Jaka powinna być stawka VAT i podstawa prawna zastosowania ewentualnych stawek obniżonych dla czynności na refakturze:
  a) sprzedaż znaków skarbowych,
  b) opłaty manipulacyjne urzędu celnego (K-103)?
2) Jaka powinna być stawka VAT i podstawa prawna zastosowania ewentualnych stawek obniżonych dla czynności na fakturze, w której doliczyliśmy dodatkową własną marżę:
  a) sprzedaż znaków skarbowych,
  b) opłaty manipulacyjne Urzędu Celnego (K-103)?
 
Dostawa znaków skarbowych jest, co do zasady, zwolniona od podatku. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy dostawa ta następuje za cenę inną niż wartość nominalna znaków skarbowych. Odsprzedaż opłaty manipulacyjnej, jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu VAT, nie może być dokumentowana fakturą.
 
Od VAT zwolniona jest dostawa za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu (art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Z przepisu tego wynika, że jeżeli:
• dostawa znaków skarbowych następuje za cenę nominalną – dostawa ta jest zwolniona od podatku,
• dostawa znaków skarbowych następuje za cenę inną (najczęściej wyższą) niż nominalna – dostawa nie korzysta ze zwolnienia, a w konsekwencji opodatkowana jest stawką 22%.
Oznacza to, że tylko odsprzedaż znaków skarbowych po cenie nominalnej uprawnia Państwa do zastosowania na wystawianych fakturach (refakturach) zwolnienia od podatku. Odsprzedaż po cenie innej niż nominalna rodzi konieczność wystawienia faktury ze stawką 22% (podstawą opodatkowania jest cena odsprzedaży znaku skarbowego).
Jednocześnie należy zauważyć, iż nie jest wykluczone wystawienie refaktury dokumentującej odsprzedaż znaków skarbowych po cenie nominalnej oraz wystawienie drugiej faktury, która dokumentuje usługę pośrednictwa. Usługa taka jest opodatkowana stawką 22% (podstawą opodatkowania jest marża pobierana przez Państwa).
Odnośnie do opłat manipulacyjnych należy wyjaśnić, iż nie ma możliwości wystawiania faktur (refaktur) dokumentujących ich ponoszenie. Poniesienie kosztów tych opłat, jak również przeniesienie tych kosztów na ostatecznego nabywcę nie stanowi bowiem czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Dlatego też obciążenie kosztami poniesionej opłaty manipulacyjnej powinno nastąpić w wyniku wystawienia klientowi noty obciążeniowej. Również w tym przypadku nie jest wykluczone potraktowanie działania Państwa firmy jako działalności pośrednika i wystawienie faktury dokumentującej tę usługę (opodatkowaniu podlega marża według stawki 22%).
• art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »