| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wydzierżawione grunty rolne

Jak opodatkować wydzierżawione grunty rolne

Jako sp. z o.o. prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wydobycia kamienia dla potrzeb budownictwa (kopalnia). W 2005 r. nabyliśmy grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Zakupione grunty do tej pory opodatkowujemy podatkiem rolnym, bo nie prowadzimy na nich działalności gospodarczej. Obecnie chcemy wydzierżawić ten grunt rolnikowi na działalność rolniczą. Czy postępujemy właściwie?

Czy wydzierżawienie gruntów rolnych przez osobę prawną na cele rolnicze będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem rolnym czy od nieruchomości? Kto będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku, dzierżawca czy wydzierżawiający?

RADA
Spółka ma prawo opodatkować ten grunt jako rolny. Wydzierżawiony grunt będzie w dalszym ciągu opodatkowany podatkiem rolnym. Do zapłaty tego podatku jest w dalszym ciągu zobowiązana spółka, jako właściciel gruntu.

UZASADNIENIE
O tym, czy grunt podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości czy podatkowi rolnemu, decydują dwa czynniki:
•  sposób sklasyfikowania tego gruntu w ewidencji gruntów i budynków oraz
•  zajęcie gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej (przez które rozumieć należy faktyczne wykorzystywanie tego gruntu w prowadzonej działalności gospodarczej).
Grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny lub jako grunt zadrzewiony lub zakrzewiony na użytku rolnym i niezajęty na prowadzenie działalności gospodarczej podlega podatkowi rolnemu. Pozostałe grunty podlegają podatkowi od nieruchomości.
WAŻNE!
Grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny lub jako grunt zadrzewiony lub zakrzewiony na użytku rolnym i niezajęty na prowadzenie działalności gospodarczej podlega podatkowi rolnemu.
Co istotne, aby grunty podlegały podatkowi rolnemu, nie trzeba prowadzić na nich działalności rolniczej i nie ma znaczenia, jak grunt rolny został ujęty w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. W tej sprawie wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 2003 r. (sygn. akt III RN 71/2002), stwierdzając, że:
z art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2002 r. wynika, że w sytuacji gdy w posiadaniu przedsiębiorcy znajdują się grunty o charakterze rolnym lub leśnym, powinny one być opodatkowane nie podatkiem od nieruchomości według stawek właściwych dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą, lecz podatkiem rolnym lub leśnym.
Jeżeli grunt posiadany przez kopalnię jest sklasyfikowany jako użytek rolny, nie podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, bowiem nie jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. Grunt ten powinien być opodatkowany podatkiem rolnym do czasu rozpoczęcia wykorzystywania go w działalności gospodarczej i ujęty w deklaracji na podatek rolny.
Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami gruntów (art. 3 ustawy o podatku rolnym). Poza właścicielami podatnikami podatku rolnego są także posiadacze samoistni gruntów, użytkownicy wieczyści gruntów, a także w określonych wypadkach posiadacze gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Rolnik wydzierżawiający grunty od kopalni nie jest ani posiadaczem samoistnym, ani użytkownikiem wieczystym. Podatek zatem od gruntu w dalszym ciągu opłacać powinna spółka.
Stanowisko w tej kwestii zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 20 listopada 1999 r. (sygn. akt LK/LM/1089/JS/99/29), stwierdzając, że: Dzierżawa gospodarstw rolnych, z wyjątkiem dzierżawy wyżej wymienionych gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy oraz dzierżawy gospodarstw rolnych, które zostały w całości lub części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie stanowi podstawy do zmiany w zakresie obowiązku podatkowego w podatku rolnym dla właściciela gruntu lub samoistnego posiadacza.

• art. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84; ost.zm Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 3 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym – j.t. Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK