| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługi nauki i pokazów tańca mogą być opodatkowane ryczałtem

Czy usługi nauki i pokazów tańca mogą być opodatkowane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Zamierzam ją poszerzyć o pokazy tańca świadczone samodzielnie lub w grupie oraz naukę tańca świadczoną samodzielnie lub w grupie. Czy w związku z tym nadal będę mógł korzystać z opodatkowania ryczałtem?


RADA
Nie. Usługi pokazów oraz nauki tańca sklasyfikowano w dziale 92 PKWiU. Został on wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy, w którym umieszczono usługi wyłączające podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Poszerzenie działalności o te usługi pozbawi podatnika prawa do korzystania z opodatkowania ryczałtem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym mogą korzystać podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednak nie wszystkie rodzaje działalności będą opodatkowane w tej formie. W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne został zawarty cały katalog usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem. Wymieniono je w załączniku nr 2 do tej ustawy.
Aby ocenić, czy poszerzenie działalności o usługi pokazów oraz nauki tańca spowoduje utratę prawa do ryczałtu, najpierw należy dokonać ich klasyfikacji według PKWiU. Następnie trzeba sprawdzić, czy tak sklasyfikowane usługi zostały objęte katalogiem wyłączeń zawartym w wymienionym wyżej załączniku do ustawy.
Usługi nauki oraz pokazów tańca na podstawie rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowano w dziale 92 (usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem) jako podgrupa 92.34.12 – usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca.
Dział 92 został jednocześnie wymieniony w poz. 28 załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznacza to, że świadczenie usług sklasyfikowanych w tym dziale (z wyjątkiem wymienionym w załączniku) wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Poszerzenie działalności o usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pozbawia podatnika prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu podatnik utraci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu, jeżeli w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej uzyska przychód z tytułu świadczenia usług pokazów i nauki tańca sklasyfikowanych w dziale 92 PKWiU. Tym samym będzie zobowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu aż do końca roku podatkowego.
Takie samo stanowisko w tej kwestii prezentują organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 17 maja 2005 r., sygn. PF/415-50 MG/II/05).

• art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• poz. 28 załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – Dz.U. Nr 89, poz. 844

Anna Welsyng
doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK