| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługi nauki i pokazów tańca mogą być opodatkowane ryczałtem

Czy usługi nauki i pokazów tańca mogą być opodatkowane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Zamierzam ją poszerzyć o pokazy tańca świadczone samodzielnie lub w grupie oraz naukę tańca świadczoną samodzielnie lub w grupie. Czy w związku z tym nadal będę mógł korzystać z opodatkowania ryczałtem?


RADA
Nie. Usługi pokazów oraz nauki tańca sklasyfikowano w dziale 92 PKWiU. Został on wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy, w którym umieszczono usługi wyłączające podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Poszerzenie działalności o te usługi pozbawi podatnika prawa do korzystania z opodatkowania ryczałtem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym mogą korzystać podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednak nie wszystkie rodzaje działalności będą opodatkowane w tej formie. W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne został zawarty cały katalog usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem. Wymieniono je w załączniku nr 2 do tej ustawy.
Aby ocenić, czy poszerzenie działalności o usługi pokazów oraz nauki tańca spowoduje utratę prawa do ryczałtu, najpierw należy dokonać ich klasyfikacji według PKWiU. Następnie trzeba sprawdzić, czy tak sklasyfikowane usługi zostały objęte katalogiem wyłączeń zawartym w wymienionym wyżej załączniku do ustawy.
Usługi nauki oraz pokazów tańca na podstawie rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowano w dziale 92 (usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem) jako podgrupa 92.34.12 – usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca.
Dział 92 został jednocześnie wymieniony w poz. 28 załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznacza to, że świadczenie usług sklasyfikowanych w tym dziale (z wyjątkiem wymienionym w załączniku) wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Poszerzenie działalności o usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pozbawia podatnika prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu podatnik utraci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu, jeżeli w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej uzyska przychód z tytułu świadczenia usług pokazów i nauki tańca sklasyfikowanych w dziale 92 PKWiU. Tym samym będzie zobowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu aż do końca roku podatkowego.
Takie samo stanowisko w tej kwestii prezentują organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 17 maja 2005 r., sygn. PF/415-50 MG/II/05).

• art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• poz. 28 załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – Dz.U. Nr 89, poz. 844

Anna Welsyng
doradca podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK