| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaksięgować fakturę za media

Kiedy zaksięgować fakturę za media

Spółka otrzymała fakturę zakupu z datą wystawienia lipiec 2006 r. Datą sprzedaży jest 30 czerwca 2006 r. W jakim terminie powinno nastąpić rozliczenie VAT? Kiedy przysługuje odliczenie podatku VAT z faktur za media?


RADA
Rozliczenie podatku naliczonego powinno nastąpić w miesiącu otrzymania faktury bądź w miesiącu następnym. Jeżeli faktura została wystawiona w lipcu br. i w tym miesiącu wpłynęła do jednostki, to należy ją ująć w deklaracji za ten miesiąc. Natomiast odliczenie podatku naliczonego od usług potocznie określanych jako „media” przysługuje w miesiącu, w którym przypada termin płatności.

UZASADNIENIE
Moment odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w kraju został określony w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony następuje w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym podatnik otrzymał fakturę VAT.
Dodatkowo w art. 86 ust. 11 wskazano, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ustawie, czyli w miesiącu otrzymania faktury, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres (miesiąc, kwartał) rozliczeniowy.
Z tego wynika, że obniżenia podatku należnego o podatek naliczony podatnicy mogą dokonywać:
• w miesiącu, w którym otrzymali fakturę VAT, lub
• w miesiącu następnym.
Przepisy ustawy o VAT przewidują, że dostawa towarów lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą VAT. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury VAT, jednak nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli zatem kontrahent dokonał sprzedaży 30 czerwca, to faktura mogła być wystawiona nie później niż 6 lipca.
Ponadto w art. 86 ust. 10 pkt 3 został określony odmienny moment odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących następujących usług:
• dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
• świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
• rozprowadzania wody,
• gospodarki ściekami,
• wywozu i unieszkodliwiania odpadów,
• usług sanitarnych i pokrewnych.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wymienionych usług (tzw. mediów) powstaje u nabywcy w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym przypada termin płatności – jeżeli faktura VAT zawiera informację, jakiego okresu dotyczy. Jeśli podatnik nie dokona odliczenia podatku w terminie, w którym należało dokonać płatności, podatek naliczony może być odliczony w okresie (miesiącu, kwartale) następnym.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

•  art. 19 ust. 13 pkt 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 i 3, art. 86 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Urszula Kucypera
główna księgowa
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »