| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie skutki wywołuje przeprowadzenie remanentu likwidacyjnego

Jakie skutki wywołuje przeprowadzenie remanentu likwidacyjnego

Jakie skutki w przypadku likwidacji spółki cywilnej powoduje przekazanie wspólnikom w rozliczeniu końcowym wyposażenia firmy, jeśli wspólnicy nadal prowadzą działalność gospodarczą?


RADA
Przekazanie prywatnemu przedsiębiorcy składników majątku pozostałych po zlikwidowanej spółce (po sporządzeniu remanentu likwidacyjnego i spisu z natury) powoduje powstanie u niego obowiązku podatkowego zarówno w podatku dochodowym, jak i w podatku VAT.

UZASADNIENIE
Na dzień likwidacji działalności gospodarczej należy sporządzić remanent likwidacyjny, zarówno do celów podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku od towarów i usług. Należy również sporządzić spis z natury. Spis z natury jest niezbędny do ustalenia dochodu z działalności gospodarczej za okres od 1 stycznia danego roku (albo od dnia spisu z natury przeprowadzonego w ciągu roku podatkowego) do dnia likwidacji.
Remanent likwidacyjny na potrzeby podatku dochodowego jest konieczny do ustalenia podatku dochodowego od składników majątkowych pozostałych po zlikwidowanej firmie, a przechodzących do majątku prywatnego przedsiębiorcy.
Jeśli chodzi o podatek VAT, remanent likwidacyjny jest niezbędny do ustalenia kwoty VAT od składników majątku, które będą przekazane na potrzeby osobiste prowadzącego działalność gospodarczą lub sprzedane w okresie do 12 miesięcy od likwidacji firmy.
Podatek dochodowy od przekazanego wyposażenia ustala się mnożąc jego wartość (wynikającą z przeprowadzonego remanentu) przez wskaźnik procentowy, który wynika z udziału dochodu w przychodach:
• w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności,
• a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.
Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
• w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
• nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
• osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
• nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Wartość remanentu i podatku należy ująć w deklaracjach PIT-5X oraz w PIT-5 lub w PIT-5L.

•  art. 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
•  art. 24 ust. 2 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Urszula Kucypera
główna księgowa
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »