| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy forma wpisywania numeru NIP na fakturze decyduje o prawie do odliczenia VAT

Czy forma wpisywania numeru NIP na fakturze decyduje o prawie do odliczenia VAT

Czy dozwolone jest wystawianie odbiorcom faktur VAT, na których NIP jest wpisywany bez znaków rozdzielających, czyli myślników? Czy ma to jakieś znaczenie?

W przepisach nie znalazłem żadnego ograniczenia w tym zakresie. Czy ma to jakiś wpływ na prawo do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury?

RADA
Nie ma to żadnego znaczenia z punktu widzenia prawa do odliczania podatku naliczonego VAT. To, czy numer NIP jest pisany ciągiem, czy też z myślnikami, nie decyduje o prawie do odliczenia. Najistotniejsze jest, aby napisany był prawidłowo i posiadał 10 cyfr.

UZASADNIENIE
Zasady posługiwania się numerem NIP zostały uregulowane w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Żaden przepis tej ustawy nie nakłada na podatników posługujących się numerami NIP obowiązków co do umieszczania kresek pomiędzy cyframi numeru NIP. Ustawodawca wskazuje jedynie, że numer NIP nie może mieć ukrytego lub jawnego charakteru znaczącego, określającego pewne cechy podatnika, płatnika podatku albo płatnika składek ubezpieczeniowych. Sposób, w jaki podzielony został numer identyfikacji podatkowej, nie ma znaczenia podatkowego. Istotny jest jedynie sam numer, który powinien składać się z 10 cyfr.

Również ustawa o podatku VAT nie wnosi żadnych innych zasad w tym zakresie. Główną zasadą, którą powinni kierować się podatnicy VAT, jest to, że prawo do odliczenia przysługuje w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych tym podatkiem. Natomiast o jakiejś specjalnej formie numerów NIP, umieszczanych na fakturach, ustawodawca nie wspomina.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż numer NIP wpisany w sposób prawidłowy, tj. bez pomyłek w cyfrach, ale bez jego podziału na poszczególne człony, nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Wystawianie odbiorcom faktur VAT, na których NIP jest bez znaków rozdzielających, jest prawidłowe. Również organy podatkowe nie mają podstaw do tego, aby kwestionować taki sposób pisania numeru NIP.

• art. 3 ust. 3 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników – Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708

Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »