| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystając ze zwolnienia przy sprzedaży samochodu, należy korygować wcześniej odliczony VAT

Czy korzystając ze zwolnienia przy sprzedaży samochodu, należy korygować wcześniej odliczony VAT

Czy sprzedając samochód osobowy używany w naszej firmie powyżej 6 miesięcy, od którego przysługiwało odliczenie VAT w wysokości 6000 zł, należy korygować wcześniej odliczony VAT?

Przy tej sprzedaży zamierzamy skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego.

RADA
Nie muszą Państwo korygować odliczonego VAT, mimo że przy sprzedaży samochodu będziecie korzystali ze zwolnienia, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Niektóre organy prezentują odmienne stanowisko w tej sprawie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Ze zwolnienia z VAT mogą skorzystać tylko ci podatnicy, którzy sprzedają samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy, przy którego nabyciu mogli odliczyć tylko 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł, lub w ogóle, a samochód jest towarem używanym w rozumieniu ustawy o VAT. Ponieważ samochód ten posiadał dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony, mogli Państwo odliczyć tylko 60% VAT wykazanego na fakturze zakupowej, czyli pierwszy z warunków został spełniony. Ponieważ samochód był wykorzystywany w działalności Państwa firmy przez ponad 6 miesięcy, jest on towarem używanym w rozumieniu ustawy o VAT. Spełniają zatem Państwo drugi z warunków koniecznych do skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży tego samochodu.

Skorzystanie przez Państwa z tego zwolnienia nie powoduje konieczności korygowania podatku naliczonego, bowiem w momencie zakupu samochodu miał on służyć Państwu do wykonywania czynności opodatkowanych. Jest to podstawowy warunek do odliczenia VAT od dokonywanych zakupów. Nie będzie miał znaczenia fakt, że obecnie samochód ten będzie przedmiotem wykonywania czynności zwolnionej. Należy jednak podkreślić, że niektóre organy podatkowe zajmują odmienne stanowisko w tej sprawie.

W analogicznym stanie faktycznym Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 8 maja 2006 r., nr 1401/HTI/4407/14- -143/05/BT, stwierdził, że: „Sprzedając samochody jako towar używany, korzystający ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zmieni jego wykorzystanie z czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, na czynnośći, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W konsekwencji powyższe spowoduje, że w rozpatrywanej sprawie zastosowanie będą miały przepisy art. 91 ust. 1–5 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że Strona ma obowiązek skorygowania kwoty podatku naliczonego odliczonej z tytułu nabycia samochodów, w miesiącu dokonania sprzedaży, przy przyjęciu, że dalsze ich użytkowanie służyłoby wyłącznie sprzedaży zwolnionej”.

• art. 86 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 73, poz. 504

Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »