| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna prowadzić raport kasowy

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna prowadzić raport kasowy

Czy osoba fizyczna prowadząca kantor wymiany walut, będąca na pełnej rachunkowości, musi prowadzić raport kasowy? Czy można z tego zrezygnować, a wszystkie rozrachunki z dostawcami i odbiorcami ewidencjonować na koncie "Rozrachunki z właścicielem"?


RADA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie musi prowadzić kasy. W takim przypadku wszystkie operacje związane z środkami pieniężnymi są ewidencjonowane jako „Rozrachunki z właścicielem”.

UZASADNIENIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest dość nietypowym podmiotem gospodarczym, ponieważ osoba właściciela jest tożsama z firmą. Właściciel firmy w zasadzie dowolnie dysponuje środkami pieniężnymi znajdującymi się w firmie. Oznacza to, że bez większych problemów może dokonywać wpłat i wypłat. Dlatego też jeżeli w firmie operacje gotówkowe dokonywane są wyłącznie przez właściciela, prowadzenie kasy nie zawsze jest obowiązkowe.

Sposób prowadzenia gospodarki kasowej w jednostce powinien być opisany w polityce rachunkowości. Określa ją kierownik jednostki (właściciel – w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Jeśli – zgodnie z decyzją kierownika jednostki – operacje gotówkowe odbywają się bez pośrednictwa kasy, to wszystkie operacje ewidencjonowane są na koncie „Rozrachunki z właścicielem”.

Czasami jednak wskazane jest prowadzenie ewidencji kasowej. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim poprawa organizacji obrotu gotówkowego, który to w przypadku braku ewidencji księgowej kasy może być utrudniony. Ponadto raport kasowy pozwala na uzgodnienie rzeczywistego stanu kasy ze stanem wynikającym z raportu.

Gdy kierownik jednostki podejmuje decyzję o prowadzeniu kasy, niezbędne jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za jej prowadzenie. W tej sytuacji należy zaplanować cykl sporządzania raportów kasowych.

• ustawa z 24 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Urszula Kucypera
główna księgowa
reklama

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »