| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto rozlicza VAT przy wewnątrzwspólnotowej usłudze transportu towarów

Kto rozlicza VAT przy wewnątrzwspólnotowej usłudze transportu towarów

Moja firma świadczy usługi transportowe (transport towarów). W sierpniu wykonywaliśmy tę usługę z Niemiec do Polski. Firma niemiecka nie podała nam numeru, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku w swoim kraju. Jak w takiej sytuacji rozliczyć podatek?

Czy w tym przypadku istnieje obowiązek zarejestrowania się dla celów podatku w Niemczech i tam rozliczenia podatku?

RADA

Usługa transportowa będzie w tym przypadku opodatkowana na terenie Niemiec. Polski podatnik świadczący tę usługę powinien zarejestrować się w Niemczech i tam rozliczyć podatek według obowiązujących w tym państwie zasad. Należy zaznaczyć, że stanie się tak niezależnie od tego, czy niemiecki kontrahent podał swój niemiecki numer rejestracyjny, czy też nie. Aby podatek rozliczył nabywca usługi, musi on podać numer rejestracyjny z innego kraju niż kraj rozpoczęcia usługi transportowej. W tym przypadku usługa rozpoczęła się w Niemczech, a zatem podanie numeru rejestracyjnego z tego kraju nie zmieni miejsca opodatkowania usługi ani osoby zobowiązanej do rozliczenia podatku.

UZASADNIENIE

Usługa polegająca na przewiezieniu towarów z jednego państwa członkowskiego do drugiego to wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów. Zasadą jest, że miejscem opodatkowania tej usługi jest to, gdzie transport towarów się rozpoczyna (art. 28 ust. 1 ustawy o VAT). Z jednym wyjątkiem, który dotyczy sytuacji, gdy nabywca podał świadczącemu usługę transportu numer, pod którym jest zarejestrowany w innym państwie niż to, w którym transport się rozpoczyna. Wtedy zmienia się miejsce opodatkowania. I usługa jest opodatkowana w kraju, który wydał nabywcy ten numer (art. 28 ust. 3 ustawy o VAT). Wtedy podatek rozlicza nabywca usługi, a nie świadczący usługę.

Wyjątek ten nie będzie miał jednak zastosowania w opisanej przez Czytelnika sytuacji. Niemiecki nabywca usługi nie podał bowiem numeru identyfikacyjnego z innego kraju niż kraj rozpoczęcia transportu. Miejscem opodatkowania pozostanie zatem kraj rozpoczęcia transportu, czyli terytorium Niemiec. W związku z tym polski podatnik wykonujący usługę transportu towarów ma obowiązek zarejestrować się na terytorium Niemiec i odprowadzić tam podatek z tytułu tej usługi według zasad obowiązujących w Niemczech.

PRZYKŁAD
Firma X wykonuje usługę transportu z Niemiec do Polski. Nabywcą usługi jest podatnik niemiecki. Jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i podał ten numer kontrahentowi. Mimo to firma X jest zobowiązana do zarejestrowania na terytorium Niemiec i rozliczenia tam usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów. Numer podany przez nabywcę usługi pochodzi bowiem z tego samego kraju co kraj rozpoczęcia transportu. Podatnik polski nie dokumentuje tej transakcji polską fakturą VAT.

• art. 28 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Sławomir Liżewski
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »